Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wszystko zego pragnęłą. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wszystko zego pragnęłą. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 10 listopada 2015

Skrywana prawda

"Wszystko, czego pragnęła"
Barbara Freethy


Miała całe życie przed sobą, coś jednak wydarzyło się pewnej nocy, młoda dziewczyna stojąca u progu dorosłości odebrała sobie szansę na przyszłość. Nikt nie wie dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej, o powodach jej dramatycznego wyboru można jedynie snuć przypuszczenia. Czas nie uleczył ran, wprost przeciwnie ...

Wspaniała czwórka, tak o sobie mówiły cztery przyjaciółki, każda z nich była inna, ale różnice ich nie dzieliły, wprost przeciwnie spajały jeszcze bardziej to co je połączyło. Nie znały się długo, lecz przecież o sile więzów przyjaźni nie zawsze świadczy to jak długo istnieją. Natalie, Emily, Laura i Madison, trochę szalone studentki, które być może wcale aż tak nie wyróżniały się z grona im podobnych adeptów college`u w Santa Cruz, jednak dla siebie nawzajem były tymi najwspanialszymi. Wspólne imprezy, nauka, znajomi, żadnych tajemnic, pierwsze poważne uczucia i kroki w dorosłość. Dziesięć lat temu wszystko było łatwiejsze, jaśniejsze, w zasięgu ręki, w ułamku sekundy cała ich przyszłość zmieniła się nieodwracalnie i nic już nie było takie jak miało być. Wybór Emily wpłynął nie tylko na jej trzy najbliższe koleżanki, lecz w tamtej chwili liczyła się jedynie ona i jej decyzja. Dekadę później nadal nikt nie odpowiedział na najbardziej bolesne pytanie - dlaczego piękna i utalentowana dziewczyna, lubiana przez otoczenie i kochana przez bliskich, popełniła samobójstwo? Jak to możliwe, że nikt nie zauważył niczego niepokojącego? Przecież Emily cały czas miała u swego boku ludzi, gotowych do pomocy w razie jakichkolwiek kłopotów. Upływ czasu nie złagodził bólu i poczucia winy, a ostatnie wydarzenia otworzyły na nowo dawne rany. Ktoś napisał książkę o tym co miało miejsce dziesięć lat temu na uniwersyteckim kampusie. Natalie, Laura i Madison widzą uderzające podobieństwo literackich postaci i wątków do rzeczywistych osób oraz okoliczności z ich przeszłości. Na tym zresztą  nie koniec, autor posunął się dalej, rzucając bardzo realne oskarżenia. Przyjaciółki są zszokowane zarzutami i zamierzają odszukać tego, kto wskazuje jedną z nich jako winną tragedii sprzed lat. Jednak nie tak łatwo odnaleźć pisarza, który dołożył wszelkich starań by pozostać na uboczu rozpętanej przez siebie burzy wzajemnych pytań, nieufności i rozdrapywania ran. Jak naprawdę wyglądały ostatnie chwile Emily?

Wydaje się, że znamy kogoś bardzo dobrze i nie ma on żadnych tajemnic, ale każdy skrywa jakiś sekret ... Trzy przyjaciółki przekonują się, iż w to co wierzyły nie do końca jest takie jak były jeszcze niedawno o tym przekonane. Nadszedł czas stawienia czoła przeszłości, jako bardzo młode kobiety stały się świadkami ogromnej tragedii, teraz mają szansę by w końcu odkryć co faktycznie wydarzyło się w noc śmierci Emily. Od obecnych decyzji i poczynań zależy ich przyszłość, kiedyś nie miały szansy by dotrzeć do źródła dramatu. Jeżeli cofną się chociaż o krok stracą wiele, w szczególności jedna z nich. Po latach odnalazły siebie, ale czy dawna więź będzie na tyle silna by wytrzymać niewygodną prawdę, oszczerstwa, podejrzenia? Nie są już studentkami, które stoją u progu dorosłości, lecz kobietami, wiedzącymi ile już straciły i co mogą zdobyć gdy w końcu odsłonią przed światem wydarzenia pewnej dramatycznej nocy ...

Barbara Freethy umiejętnie łączy historię obyczajową z wątkiem kryminalnym, przy czym ten drugi nie dominuje, ale stanowi tylko jeden z punktów wyjścia dla książki "Wszystko czego pragnęła". Co czytelnicy odnajdą w tej lekturze? Na pewno motyw przyjaźni wystawionej na ciężką próbę, dojrzewanie do miłości, wartości prawdy oraz cenę ucieczki przed sobą samym. Fabuła opiera się na dwóch planach czasowych - na tym co miało miejsce i właśnie dzieje się, a wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością. Czytelnik widzi bohaterów z dwóch perspektywy: tak jak oni sami postrzegają siebie i jak widzą ich inni. Autorka oddała również głos Emily, której osoba łączy wszystkie wątki, lecz jednocześnie jest wielką nieobecną. "Wszystko czego pragnęła" to opowieść o beztroskiej młodości, kończącej się nagle, bez uprzedzenia, o wiele za wcześnie, odpowiedzialności za drugiego człowieka, dojrzewaniu, poczuciu winy oraz zmierzeniu się z tym, co rani i przyjaźni, wystawionej na próbę.
 
Książkę przeczytałam 
  dzięki uprzejmości