poniedziałek, 19 listopada 2018

Zabójcza antologia


„Zabójczy pocisk. 
Polska krew”

Rzeczywistość bardzo często jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Wcale nie na wyrost jest stwierdzenie, że ludzie są autorami wydarzeń, jakie nie przyszłyby na myśl pisarzom, scenopisarzom czy też innym twórcom. Czasem czytając książkę lub oglądając film dziwimy się, kiedy dowiadujemy się, że u podstaw były realne zdarzenia. Wystarczy, bowiem przejrzeć prasę lub spojrzeć na telewizyjne newsy by przekonać się, iż wyobraźnia artystów często nie nadąża nad tym, do czego jest zdolny zwykły człowiek.

Bywa tak, że los podsuwa człowiekowi coś, o czym marzył, lecz nie uprzedza, iż cena za to będzie o wiele wyższa niż się wydaje. A może to nie przeznaczenie, ale tylko lub aż ludzkie pragnienia, z kategorii tych, do jakich chce on dotrzeć na skróty? Czasem chęć zysku przysłania zdrowy rozsądek i przede wszystkim sumienie, osoba przestaje się liczyć, jest jedynie środkiem do celu. Jeśli taki tok myślenia okaże się faktem to jedynie niewielki krok dzieli od urzeczywistnienia się tragedii. Kim może być ktoś kto nie liczy się z życiem innych, patrząc jedynie na to co wydaje się intratne dla niego? Po prostu jest jednym z wielu przechodni, czyjąś córką lub synem, siostrą albo bratem. Niekiedy jednak zło jest jedynie ogniwem o wiele dłuższego łańcucha przyczynowo-skutkowego, i w którym główną rolę odgrywa ludzka chciwość, a lojalność postrzegana jest w krzywym zwierciadle. Słowa mafia powinno kojarzyć się jednoznacznie, lecz zbyt często ludzie mają wizję literacko-filmową, w jakiej nie dostrzegają twardych realiów jakimi się rządzi. Nie dostrzegają tego co dla innych jest oczywiste, kiedy dociera do nich prawda jest już za późno, mafijne macki są długie i nie wypuszczają swej ofiary … Zło ma wiele twarzy, ale zbyt często dajemy się zwieść maskom jakie na siebie nakłada …

Piętnastu pisarzy i pisarek, piętnaście historii, piętnaście perspektyw, piętnaście spraw kryminalno-sensacyjnych, które wzbudziły ciekawość w nas. Antologia „Zabójczy pocisk. Polska krew” jest zbiorem intrygujących opowiadań, mających swoje źródła w autentycznych wydarzeniach. Każdy rozdział to osobna sprawa, w niewielkiej objętości kryją się intrygi i zagadki wcale nie  potraktowane zdawkowo. Wprost przeciwnie autorzy pokazali, że siła przekazu nie tkwi w dużej liczbie kartek, ale w umiejętności dotarcia do tego, co najistotniejsze. Nie da się także zapomnieć o różnorodnych perspektywach, każdy z pisarzy i pisarek ma swój punkt widzenia, pozwalający czytelnikowi na spojrzenie także z całkiem nowej strony. Piętnaście osobowości, mających na swoim koncie książki o tematyce kryminalnej, odcisnęło piętno  na tym, co mogłoby wydawać się już znane i już omówione, zrelacjonowane oraz rozłożone na czynniki pierwsze. Jednak dzięki talentowi dostrzegania potencjału i umiejętności zawarcia go słowach oraz połączeniu rzeczywistych wydarzeń z własną wizją powstał zbiór, który z każdą opowiedzianą historią wciąga coraz mocniej w mroczny świat występku, pragnień i emocji, popychających do podjęcia dramatycznych decyzji. Czytając, „Zabójczy pocisk. Polską krew”, ma się odczucie, że każda historia to osobna książka, co jest dodatkowym bonusem do dających do myślenia oraz nieoczywistych czasem przypadków.