czwartek, 11 maja 2017

Harry Hole powrócił

"Pragnienie"
Jo Nesbo


Pragnienia mogą przybrać bardzo mroczną formą, wprost morderczą, nie każdy może stawić im czoło. Nieliczni tylko mają umiejętność odnalezienia tych, którzy dla zaspokojenia swych zbrodniczych marzeń przekraczają cienką linię oddzielającą życie od śmierci. Płacona cena za poszukiwania zbrodniarzy i odkrywanie najgorszych detali ludzkich umysłów jest bardzo wysoka, czasem staje się równią pochyłą dla tych ratujących większość i poświęcających siebie samych w zamian. Niekiedy jednak udaje się utrzymać kruchą równowagę pomiędzy codziennością i ciemną stroną człowieka, do momentu gdy to drugie znowu daje o sobie znać.

Bycie żywą legendą ma swoje plusy, chociaż Harry Hole dostrzega je dopiero od jakiegoś czasu, nie tak dawno zauważał jedynie minusy. Ale teraz wreszcie wiedzie spokojną egzystencję, mieszka w cichej okolicy i zamiast prowadzić kolejne dochodzenia, odciskające piętno na nim, rozkoszuje się zwykłą codziennością. Może dla kogoś z zewnątrz mogłoby się to wydawać nudne, lecz dla osoby znającej życie od najgorszej strony oznacza to niezwykłe zwykłe szczęście. Niestety sława Hole`a nie pozwala mu na zbyt długi odpoczynek od tego co przez tak wiele lat stanowiło sens jego życia. Bestialskie morderstwo to za mało by Harry znowu wszedł do rzeki jaka go o mało co nie pochłonęła, zbyt wiele ma do stracenia tym razem. Jednak sprawa ta ma drugie dno i były detektyw zauważył je, wie doskonale co jest stawką w tej grze i musi zaryzykować to co z takim trudem zdobył. Grupa dochodzeniowa nie ma jeszcze zbyt wiele tropów, a media żądają informacji, szefowie chcą wyników, oczywiście takich  satysfakcjonujących opinię publiczną. Wyjście z tego błędnego koło potrafi znaleźć tylko Harry, lecz nie ma nic za darmo. Mroczna strona znów wyciąga ręce po tego kto jej umknął, w zanadrzu mając jeszcze kilka zagadek, które trzeba wyjaśnić do końca. Kolejne morderstwo jedynie potwierdza przypuszczenia Hole`a i nie pozwala mu uciec od tego co już go nieraz pozostawiło w nim blizny. Czy tym razem uda mu się nie dopuścić do głosu swoich demonów i ująć zbrodniarza nim znowu uderzy? Morderca wie jak go podejść, wydaje się, iż wyprzedza stróżów prawa, pozostaje jeszcze presja wywierana na tych drugich przez wszystkich dookoła, no i odpowiedzialność za tych,których naraziło się w imię wyższej racji.

Zwycięstwo często ma gorzki smak,ścieżka prowadząca do niego aż nazbyt dotkliwie rani podążających nią. Sukces bywa porażką, a porażka jest czasem dla kogoś jedynie etapem w podróży do celu, mającego swoje korzenie głęboko w przeszłości. Przyszłości nie da się przewidzieć, szkoda, bo niektórym oszczędziłoby to cierpienia ...

Jo Nesbo oraz Harry Hole powracają w doskonałej formie i znowu dają popis w sensacyjnej rozgrywce w jakiej wszystkie chwyty są dozwolone. "Pragnienie" z jednej strony doskonale wpisuje się w gatunek skandynawskich kryminałów, z drugiej zaś sięga po klimat noir, a wynikiem jest intrygująca opowieść o zbrodni, mordercy i nieustępliwym detektywie. Osią fabuły jest główny bohater jaki przeszedł długą drogę, lecz jeszcze przed jeszcze więcej niż spory kawałek drogi. Harry Hole nigdy nie stoi z boku i nie daje za wygraną nawet wtedy kiedy inni już zdążyli odtrąbić sukces. Autor wiąże z sobą dawne sprawy z aktualnymi, odkrywa nieznane do tej pory szczegóły i łączy je z teraźniejszością oraz przyszłością. Zagadka kryminalna czasami schodzi na drugi plan, na pierwszy wysuwają się ludzie, uwikłani w trudne sprawy osobiste i z pracą daleko ingerującą w ich sferę prywatną. Jo Nesbo w "Pragnieniu" precyzyjnie steruje emocjami i rozwojem suspensu, nie pozwala na złapanie oddechu podczas lektury, od początku do końca jednocześnie odkrywa przed czytelnikiem istotne detale i podsuwa iluzoryczne tropy. Harry Hole staje więcej niż na wysokości zadania, jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę dla następnego tomu, już zapowiadającego dużą dawkę sensacyjnych wątków.


Za możliwość przeczytania książki
dziękuję
Wydawnictwu Dolnośląskiemu