środa, 27 stycznia 2016

Wojowniczki Ateny

"Kryptonim Atena"
Brad Thor


Wynalazki są nie tylko cegłami budującymi rozwój ludzkości, posiadają również mroczne oblicza. Niszczą i stają się bronią człowieka przeciwko człowiekowi, ale wina leży po stronie ludzi. Czasem pewne pomysły wydają się zbyt fantastyczne by mogły być kiedykolwiek zrealizowane, lecz tak naprawdę wystarczy bardzo mały krok do ich urzeczywistnienia. Jeżeli trafią w niewłaściwe ręce, najczarniejsze scenariusze fantastów ziszczą się, a ich siła rażenia może osiągnąć niespotykane dotąd rozmiary.

Kto jest w stanie przeniknąć do miejsc gdzie inni od razu rzuciliby się w oczy i jednocześnie zostać zauważonym i zlekceważonym jako potencjalne zagrożenie? Kobiety. Agentki specjalne z formacji Atena znają swoją wartość i wiedzą, że tylko one są w stanie wypełnić misje im zlecane. Jak nikt inne wtapiają się w tłum lub zwracają uwagę na cechy, które mają być dostrzeżone. Jak do tej pory nie zawiodły, zawsze przygotowane i w stu procentach profesjonalne wypełniały każde zadanie. Jednak nowe rozkazy okazują się trudne do zrealizowania, nie ma czasu na dokładne sprawdzenie oraz rozpoznanie terenu i przeciwnika, wiele niewiadomych nie tylko utrudnia przyszłą akcję, ale i zwiększa ryzyko niepowodzenia. To ostatnie w ogóle nie jest brane pod uwagę. Przeszłość przypomina o sobie i śmiercionośnej technologii przez lata uważanej jedynie za mit. Niestety legenda może okazać się prawdą, a dla niektórych ten wynalazek to spełnienie marzeń, nowa droga do rozprzestrzeniania się terroru stanie się upiorną rzeczywistością. Agentki Ateny już nie raz dowiodły swej skuteczności, tym razem muszą dać z siebie wszystko lub nawet jeszcze więcej by powstrzymać niewiarygodne niebezpieczeństwo, czające się w starych laboratoriach.

Druga Wojna Światowa wcale nie jest jedynie dramatycznym rozdziałem w historii, wciąż przypomina o sobie. Pewne wynalazki nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego, nawet gdy wydają się być zapomniane wciąż stanowią zagrożenie. Zawsze znajdą się ludzie chcący wykorzystać je jako broń, niestety czasem nie udaje się ich powstrzymać. Ile jeszcze zapomnianych "pomysłów" czeka by zagrozić światu? Tego nie wie nikt ...

Kobiety w fabule pełnej akcji najczęściej pełnią rolę dodatku, jednak w książce "Kryptonim Atena" nie tylko są głównymi bohaterkami, ale zostały obsadzone w roli raczej zarezerwowanych dla mężczyzn. Trzeba przyznać, że sprawdziły się w niej doskonale, a Brad Thor nie przedstawił ich sylwetek w przerysowany sposób. Autor sięgnął po jedną z niewyjaśnionych historii z okresu Drugiej Wojny Światowej i połączył z współczesnym problem terroryzmu, wynik końcowy to motyw sensacyjny z tajemnicą w tle oraz mało typowymi postaciami pierwszoplanowymi, jedno i drugie tworzą intrygującą całość. Autor nie zwalnia tempa, tam gdzie wydaje się, że akcja będzie wolniejsza pojawia się kolejna część zagadki, tak by czytelnik czuł przez cały czas czytania zaciekawienie.