niedziela, 4 września 2022

Nasza siła

Nowość

„Drużyna Szeptunek”

Agnieszka Rautman - Szczepańska

 

Wiara w siebie nie wszystkim przychodzi naturalnie, niektórzy uczą się jej, sami bądź z pomocą innych. Dlaczego jest tak ważna? Na to pytanie każdy ma własną odpowiedź, gdyż sami decydujemy czy pomoże nam rozwijać nasze dobre czy złe cechy.

 

Nie tak łatwo poznać siebie oraz swoje mocne i słabe strony. Milena, Witosz, Nawojka i Gniewosz nie mają wspólnych korzeni, ale wszyscy wiedzą co to niepewność, strach, gniew. Te uczucia nieraz pokazały jaką mają moc nad nimi, ale również nad innymi. Nim jednak dostrzegą do czego prowadzą mierzą się z nimi na co dzień i czują jak są przez nie ranieni. Nie umieją dostrzec swoich zalet, za to skupiają się na tym, co negatywne oraz bolesnych słowach otoczenia. Czy wierzą w to, co słyszą? Nie tak łatwo znaleźć w sobie siłę by odkryć to, co dobre, zwłaszcza jeśli nie ma się wsparcia, a jeśli ktoś je okaże? Wówczas zmienia się wiele i zaczyna się dostrzegać coś więcej niż jedynie własne wady. Od tego już krok by pomóc innym, chociaż to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli komuś zależy na czymś odwrotnym. Zło samo z siebie nie zniknie, tak samo jak i mury, które buduje i jakie dzielą ludzi, ale gdy działa się razem niejedną przeszkodę da się usunąć i przezwyciężyć, to, co wydawało się niepokonane!

 

Ubrać w słowa mądre rady oraz za ich pomocą pokazać istotne sprawy jest sztuką. Zbyt często trącą one moralizatorstwem lub aż za bardzo upraszczają rzeczywistość. Od wieków legendy, bajki, opowieści, z pokolenia na pokolenie niosły wiedzę, przekazywaną nie zawsze wprost, lecz często na przykładach. Agnieszka Rautman - Szczepańska wykorzystała ten właśnie rodzaj przekazu, zrozumiały przez młodszych i starszych, by pokazać jak dużą wartość ma to, co myślimy o sobie. Postacie „Drużyny Szeptunek” nie są super bohaterami, mają kompleksy, nie widzą swoich dobrych stron i przede wszystkim nie w ich pobliżu kogoś kto wskazałby je im. Autorka przy pomocy historii kolejnych osób obrazuje jak łatwo uwierzyć w negatywną opinię o sobie i ile trzeba włożyć wysiłku w budowanie pewności siebie w pozytywnym znaczeniu i ile to znaczy w życiu. Skupia się nie jedynie na tym, również istotnym jest nauka jak poradzić sobie z gniewem oraz jego skutkami. Agnieszka Rautman – Szczepańska wskazuje problemy związanymi z naszym postrzeganiem nas samych oraz innych i z jakimi mierzymy się na co dzień bez względu na wiek. Odzwierciedliła je przy pomocy bajkowego klimatu oraz ilustracji własnego autorstwa, jednak najważniejsze kryje się w postaciach „Drużyny Szeptunek”, to one są symbolami, mądrze odzwierciedlającymi lęki jakie zbyt często rządzą nami. Lektura tej książki daje możliwość spojrzenia na siebie samego oraz tym, którzy nas otaczają i może pomocy sobie lub innym.

 

Za możliwość przeczytania książki
 dziękuję 
Autorce