sobota, 26 maja 2018

Podróże duże dla małych

„Wielkie podróże.

Przygody śmiałków 
od Marco Polo do
 wyprawy na księżyc”

Deborah Patterson

Świat jest ogromny i  nie tak łatwo go poznać, przekonujemy się o tym nie raz. Każde odkrycie uświadamia nam ile jeszcze pozostało tajemnic, wbrew pozorom, na Ziemi, ale z drugiej strony jak wiele już poznaliśmy. O odkrywcach napisano już bardzo dużo biografii i kompendiów, lecz rzadko, która z nich jest odpowiednia dla młodszych czytelników. Z myślą o nich napisano niesamowicie ciekawą opowieść o ludziach jacy przybliżyli nam nieznane.

Postać Krzysztofa Kolumba obija nam się o uszy często, Ferdynand Magellan także nie jest postacią anonimową, ale już o Marii Sibylli Merian rzadko kto słyszał i nie tylko zresztą o niej. „Wielkie podróże” przedstawiają słynnych podróżników i ich wkład do nauki, jednak na tym nie koniec – to raczej początek poznawania przygód, towarzyszących zdobywaniu świata. Każda z postaci zaprezentowana jest od strony swoich osiągnięć i tego co wniosły one do świadomości ludzkości. Na uwagę zasługuje dobór informacji, tak by dzieci zainteresować i jednocześnie przekazać najistotniejsze fakty oraz rozbudzić zainteresowaniem pogłębieniem wiedzy. Fotografie i mapy są doskonałym uzupełnieniem tekstu, czasem odgrywając główną rolę, czasem pozostając na drugim planie.

„Wielkie podróże. Przygody śmiałków od Marco Polo do wyprawy na księżyc” to nie jedynie książka dla dzieci, starsi także mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Daje ona możliwość samodzielnej lektury, lecz wspólne zapoznanie się z nią jest wspaniałą okazją do wymieniania uwag i spostrzeżeń oraz zabawy. Deborah Patterson dobrała tak zawartość by nie przytłaczała ona zbyt dużą ilością szczegółów, ale również nie potraktowała tematu pobieżnie. Uwagę przyciągają ilustracje – fotograficzne, obrazkowe oraz mapy, dodatkowo każdy rozdział zawiera na samym początku wyróżnione wiadomości odpowiadające na pytania: kiedy, dokąd, jak, po co, kto. Twarda okładka, kredowy papier i żywe kolory od strony użytkowej są niewątpliwą zaletą, wydanie zwraca uwagę swoją starannością. Czytelnikom podczas tej podróży towarzyszy dwoje rówieśników, którzy przekazują dodatkowe ciekawostki.
Za możliwość przeczytania książki
 dziękuję 
wyd. Rebis