wtorek, 6 września 2022

Dbałość

Przedpremierowo:

„Dbałość”

Nedra Glover Tawwab

 

Dbamy o siebie za pomocą kosmetyków, ubrań, uprawiając sport i dobierając odpowiednie suplementy. Jeśli do tego dodamy hobby, spotkania z przyjaciółmi oraz wypoczynek to możemy śmiało stwierdzić, że dbamy o siebie. Jednak brakuje jeszcze jednego elementu, tego którego braku rzadko kiedy dostrzegamy, a jest równie ważny i ma wpływ na nas ogromny wpływ.

 

Ile razy nie powiedzieliśmy nie, zamiast tego padło słowo tak? Zgodziliśmy się na coś, bo uważaliśmy, że inaczej nie wypada albo tak powinniśmy postąpić, ale tak naprawdę nie pasowało nam to, musieliśmy zmienić nasze, ważne, plany. Po raz kolejny odsunęliśmy na dalszy plan to, co dla nas było ważne, gdyż … no właśnie baliśmy się odmówić lub nie chcieliśmy poczuć, że kogoś zawiedliśmy. Kogoś wciąż stawiamy przed samym sobą, tym, czego potrzebujemy, chcemy, musimy zrobić, a potem jednocześnie próbujemy pogodzić kilka rzeczy naraz albo nadrabiać zaległości, powstałe w związku z tym. Znajome? Jednym bardziej niż innym, może dlatego, że część z nas umie stawiać granice, nie być egoistami – to zupełnie coś innego, ale po prostu oddzielić pomoc, jaką jesteśmy w stanie udzielić, od tej czynionej nie tyle naszym kosztem, ile kolejny raz nadmiernym. Autorka książki „Dbałość” skupia się nie jedynie nad tym aspektem charakteru, rozszerza to pojęcie, pokazując jaki ma wpływ na człowieka, jego negatywne i pozytywne aspekty oraz z czego wynika i jak nad nim pracować. Nedra Glover Tawwab opiera przekazywane informacje oraz wiedzę na swoim przykładzie oraz doświadczeniu z pracy zawodowej terapeutki. Wskazuje co wiąże się ze stawianiem granic, jakie trudności można napotkać oraz co istotne jak wpada się w pętlę doskonałości, w której pragniemy zadowolić wszystkich i wykonywać każde zadanie na więcej niż sto procent. Takie działanie zdaje się być jak najbardziej na miejscu, lecz jednocześnie niewykonalne w dłuższym okresie wyrządzenia sobie, czasem także innym, szkody. Nie jest to jedyna kwestia około „graniczna”, na jaką terapeutka zwraca uwagę i pokazuje jaki ma wpływ na działanie ludzi.

 

„Dbałość” zwraca uwagę na toksyczne zachowania, wskazuje gdzie mogą być źródła postępowania, w jakim brak jest spojrzenia na własne możliwości i skonfrontowania ich z oczekiwaniami otoczenia, które często jest zupełnie odmienne od postrzeganego przez nas. W książce tej nie ma „złotych” recept, „uzdrawiających” przepisów, za to znajdziemy zaproszenie do spojrzenia na siebie samego oraz bliskich, oni także mogą mieć tego typu problemy. Nedra Glover Tawwab zadaje pytania, przedstawia konkretne sytuacje oraz co stoi za danymi reakcjami, nie ukrywa, że nie tak prosto zmienić schemat, wyjść poza sferę komfortu, która wcale nią nie jest, lecz przyzwyczailiśmy się do niej. Podkreślono wagę komunikacji i dialogu, nie wyrzucania z siebie jedynie żalu albo w ogóle zamykania się i duszeniu emocji w sobie. Książka ta nie jest „na raz”, to lektura do jakiej warto wrócić co jakiś czas, sprawdzając czy nie znajdziemy tam odpowiedzi na kolejne pytania, powstające po konkretnych zdarzeniach, w których poczuliśmy się niekomfortowo lub po prostu źle. Kiedy już wiemy, że znowu powtarzamy konkretne zachowanie wpływające na nas negatywnie, wówczas może uda nam się wprowadzić zmiany lub wskazać komuś innemu rozwiązanie takiego właśnie problemu.

 

Premiera:

7 września

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: