niedziela, 29 maja 2022

Cena tajemnicy

Przedpremierowo:

„Za cenę śmierci”

Małgorzata Rogala

 

Wartość nie zawsze jest wyrażona w pieniądzu, czasem ważniejszy jest sentyment lub po prostu chęć posiadania. Zazwyczaj jedno nie wyklucza drugiego, ale gdy do głosu dochodzi zbytnia ambicja lub niezdrowe pragnienie rozsądek schodzi na dalszy plan. Od tej chwili dużo nie musi wydarzyć się by podjąć nieodwracalną decyzję.

 

Pełnia ma wiele do zaoferowania dla turystów spragnionych wypoczynku z daleka od utartych szlaków, lecz ciekawych interesujących miejsc. Spokojne miasteczko ostatnio było miejscem gdzie tego pierwszego trochę zabrakło, ale wyjaśniła się pewna tajemnica. Teraz znowu jest tak jak wcześniej i podkomisarz Monice Gniewosz jak najbardziej to odpowiada, chociaż do niedawna jej codziennością była całkiem inna atmosfera. Niestety znowu ktoś zakłóca senny, wakacyjny, klimat. Zabójstwo jednego z wczasowiczów uruchamia procedurę śledczą, w samej centrum której znajduje się Monika, jej zadaniem jest rozwiązanie tej sprawy. Tropy prowadzą do zaginionej kolekcji cennej porcelany, jaka ostatnio wzbudza zainteresowanie wśród przyjezdnych. Do tej pory wydawała się jedynie kolejną, miejscową, legendą, ale ktoś chyba potraktował ją poważnie. Wcale nie tak łatwo wytypować podejrzanych, zwłaszcza, że daje znać o sobie przeszłość. Jednak podkomisarz Gniewosz wbrew temu, co dzieje się wokół niej, nie traci z oczu dochodzenia, sprawca starannie zatarł za sobą ślady, lecz zawsze jakiś pozostaje i zostanie odnaleziony. Pozostaje jeszcze zaginiona porcelana, czy faktycznie mogła być motywem zbrodni? Czy komuś na niej aż tak zależy? Kto zabił? Na te pytania Monika zamierza znaleźć odpowiedzi, tak samo jak walczy o to, co najważniejsze dla niej!

 

Nowy cykl, niezmiennie doskonały suspens i jak zawsze fascynująca lektura czyli „Za cenę śmierci”. Drugi tom Pełni tajemnic znowu zaprosił mnie do urokliwego miasteczka, mającego również o wiele mroczniejsze oblicze. Skorzystałam z tej propozycji bez wahania, gdyż wiedziałam, że czeka mnie intrygująca historia, od której nie oderwę się do ostatnich słów. Małgorzata Rogala jest niezrównana w tworzeniu rasowych kryminałów czyli tych, w jakich w rozwikłanie dochodzeniowej zagadki czytelnik angażuje się nim już wyraźnie będzie widoczna. Wpierw rzucona jest przynęta, później wchodzi na scenę sekret, a następnie intryga zaczyna się zagęszczać i już jesteśmy w samym centrum zbrodniczej sieci. Pojedyncze jej nitki są więcej niż interesujące, przypuszczenia nasuwają się, a przed czytającymi dopiero to, co najważniejsze. Napięcie rośnie powoli, ale nieubłaganie, gdzieś kryje się klucz do tego, co już miało miejsce, lecz wciąż coś umyka, niekiedy wystarczy mało znaczący detal by znaleźć rozwiązanie. Pomysłowo jest on ukryty pomiędzy tym, co zauważyliśmy i co zostało przed nami odkryte. Pisarka po mistrzowsku splata wątki tak byśmy dopiero w odpowiednim momencie dostrzegli wzór i mogli zobaczyć jak dzięki niemu bohaterowie rozwiązują zbrodniczą krzyżówkę. Pozostaje jeszcze sztuka, jak zawsze dodająca fabule frapującej otoczki, będącej nie ozdobnikiem, ale zaskakującą częścią złożonego motywu.

 

Premiera:

 01.06.2022

 

Za możliwość przeczytania książki

 dziękuję 
 
Autorce - Małgorzacie Rogali
 
oraz