niedziela, 29 maja 2016

Znamię przeszłości

"Piętno von Becków"
Joanna Jax


Miłość przychodzi bez pytania, czasem w najmniej odpowiedniej chwili, kiedy człowiek nie jest na nią przygotowany. Życie i tak już skomplikowane gmatwa się jeszcze bardziej, w emocjonalnym chaosie trudno odróżnić prawdę od kłamstwa, a zło od dobra. Niestety nie każdy błąd da się naprawić, niektóre przez lata przypominają o sobie, próby zapomnienia o nich nic nie dają. Przyszłość okazuje się pokłosiem tego co było, ale zawsze jest nadzieja, że kolejne pokolenie da radę udźwignąć ciężar piętna poprzednich generacji.

Tajemnice rodzinne nie są niczym dziwnym dla Julii Kunis, nieraz dawały już o sobie znać i to w niezbyt przyjemny sposób. Jednak młoda kobieta nie zamierza siedzieć z założonymi rękoma i czekać czy jeszcze "coś" z przeszłości da o sobie znać. To co już wie o swojej rodzinie nie pozwala na spokojny sen, jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi jej do głowy jest poznanie historii swoich przodków. Gdzieś tam kryją się odpowiedzi na pytania, zbyt wiele już doświadczyła ona i bliscy by nie podjąć się tego zadania. Zdaje sobie sprawę, że być może odkryte fakty okażą się kolejnym ciosem, ale dalsze życie w niepewności byłoby jeszcze większym koszmarem niż ten już doświadczony. Historią rodu von Becków interesuje się więcej osób, mających własne powody ku temu. Dawid Halpern i Tom Anders nie są amatorami, prawdziwe motywy skrywają przed innymi, Marta Landowska nawet nie przypuszcza, iż propozycja Julii aż tak wpłynie na nią. Okazuje się, iż wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat są wciąż aktualne, a oni są ogniwami łańcucha zrodzonego z miłości, nienawiści, chciwości i przede wszystkim niewyobrażalnego zła. Upływ lat nie zaleczył ran, wprost przeciwnie, człowiek nie jest w stanie zapomnieć o tym co go napiętnowało i naznacza kolejne pokolenia. Sekrety von Becków stygmatyzują od dekad, najbardziej raniąc niewinnych, ale są i tacy, którzy widzą w nich korzyści dla siebie. Julia odkrywa wiele, nawet zbyt dużo, pewnym osobom nie podobają się informacje jakie zdobyła, Kunis weszła na bardzo niebezpieczny teren. Dawid wie o zagrożeniu, lecz czy Tom i Julia zdają sobie sprawę z powagi sytuacji?

Kiedyś okazuje się nadzwyczaj aktualne, zwłaszcza w odniesieniu do kilkorga ludzi, jacy chcąc poznać przeszłość muszą zmierzyć się z dramatycznymi faktami, ogromnym bólem i uczuciami, które zaistniały wbrew rozsądkowi i w najmniej sprzyjających okolicznościach. Dawnych błędów nie powinno się powtarzać, ale czy wszystkie były nimi faktycznie? Może już czas by zrzucić brzemię dawnych grzechów i wybrać ścieżkę prowadzącą do szczęścia?

Kolejne pokolenie von Becków fascynuje równie mocno jak ich poprzednicy, a może nawet mocniej. Okazuje się, że przeszłość to wcale nie zamknięty rozdział, emocje sprzed dekad nie opadły, wprost przeciwnie upływ czasu tylko je wzmocnił. Nienawiść i miłość stapiają się nierozerwalnie ze sobą porywając ze sobą bohaterów i czytelników w podróż w głąb ludzkich serc i umysłów, czas nie wymazał doznanych krzywd, być może nadszedł moment na wybaczenie? "Piętno von Becków" to niezapomniana opowieść o ludzkich losach jak z antycznej tragedii splecionych z równie dramatycznymi chwilami w historii, pełna autentyzmu, uczuć i skrywanych tajemnic. Joanna Jax wie jak sprawić by nie można było się oderwać od książki, a kiedy zostanie ostatnia strona zostanie już przeczytana jest się pewnym, iż jeszcze niejednokrotnie będzie się wracało do niej. Przeszłość z teraźniejszością wiążą nierozerwalnie więzy i to wiele bardziej skomplikowane niż do tej pory przypuszczano. Autorka odkrywa przed czytelnikami kolejne tajemnice, a tych postacie "Piętna von Becków" mają jeszcze co najmniej kilka w zanadrzu. Fikcja literacka i prawda dziejowa tworzą kombinację w jakiej czytelnik odnajduje ogromną dawkę emocji, zagadki oraz przede wszystkim bohaterów, nie papierowych, lecz wielowymiarowych, rzeczywistych i przede wszystkim ludzkich - błądzących, kochających, chociaż nie zawsze obdarzanych miłością i szukających wciąż odpowiedzi na pytanie czy to co było wciąż powinno być aktualne?
Za możliwość przeczytania książki 
Dziękuję  wyd. Videograf