wtorek, 25 grudnia 2018

Droga do do długo i szczęśliwie


„Akademia Dobra i Zła. 
Droga do sławy”
Soman Chainani

Gdzieś tam za górami, lasami i morzami jest świat baśni, a w nim Akademia Dobra i Zła, szkoła całkiem inna od wszystkich, zresztą jej uczniowie także. Jeżeli myślicie, że znacie wszystkie bajki i baśnie to macie okazję przekonać się, że jeszcze co nieco lub raczej więcej przed wami.

„Żyli długo i szczęśliwie”, ale raczej nie jest to teraźniejszość absolwentów Akademii Dobra i Zła. Baśniarz rozpoczął pisać nową opowieść i jest ona daleka od sielskości, a spokoju w niej jak na bardzo rzadkie lekarstwo. Nowe obowiązki dalekie są od tego co spodziewali się Tedros, Agata i Sofia oraz ich koleżanki i koledzy. Jednak przed nimi jeszcze większe wyzwanie, muszą pomóc przyjaciołom, ktoś organizuje zamachy i to skuteczne, nie wiadomo kto będzie następny, a na tym nie koniec. Bycie królem Kamelotu nie jest łatwym zadaniem, a przygotowania do zostania królową również wydaje się zbyt trudne, funkcja dziekana niektórym pasuje doskonale, ale czy tak faktycznie jest? Jednak nie czas na roztrząsanie swoich wątpliwości, sytuacja wymaga podjęcia konkretnych kroków, zwłaszcza, że Baśniarz nie próżnuje, a stara opowiastka staje się coraz bardziej realna. Zawszanie i Nigdziarze muszą powstrzymać Węża, żądnego krwi i władzy, nim w królestwach zapanuje chaos. Ale kim jest ta więcej niż tajemnicza osoba? Tego na razie nie wie nikt, lecz sądząc po jego czynach trzeba obawiać się, iż jest o wiele groźniejszy niż to się wydaje uczniom Akademii Dobra i Zła. Jedno jest pewne Agata wraz z ukochanym księciem oraz swoją najbliższą przyjaciółką jednoczą siły by Lew udowodnił swoje prawo do tronu, a Wąż został pokonany. Problem tylko w tym, że w świecie baśni nic nie jest takie jak się wydaje, a dobro wymaga ofiar …

Ociekające lukrem baśnie po raz kolejny schodzą na daleki, drugi, plan, a na pierwszy wchodzą znani już bohaterowie, jacy wciąż walczą ze stereotypami, czasem także ze sobą samym. Czwarta odsłona „Akademii Dobra i Zła” utrzymana jest w podobnej konwencji jak poprzednie części, lecz tym razem wydaje się mroczniejsza. Może jest to spowodowane tym, iż postacie wchodzą już w świat dorosłych, ale jak najbardziej taki klimat pasuje do dalszej części perypetii niesfornych i przyciągających kłopoty uczniów. Soman Chainani z jednej strony rozwija swoją opowieść, dostarczając nowych wątków, z drugiej strony to co było siłą poprzednich wciąż spaja fabułę. Przewrotna walka dobra ze złem jak najbardziej i w „Drodze do sławy” jest widoczna, tym razem nabiera ostrzejszych nut, oczywiście nie zabrakło także tajemnic, dających pole do popisu dla wyobraźni. Autor podkręca akcję, kieruje uwagę czytelników w różnorodnych kierunkach, nie zapomina także o fakcie, iż główni bohaterowie są już trochę dojrzalsi i mają za sobą konkretne doświadczenia z przeszłości. To wszystko stanowi doskonałą kanwę by rozpisać fabułę w oparciu o to, co już znane i dodać kolejne wydarzenia, napędzające akcję i stawiające przed postaciami oraz czytającymi nowe wyzwania. Te ostatnie tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy i są wkomponowane w baśniowe uniwersum, dając dodatkowo punkty wyjścia dla kolejnego tomu.
Za możliwość przeczytania książki 

dziękuję 
 
wydawnictwu:
 
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo jaguar