niedziela, 22 maja 2022

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Nagroda Literacka
m.st. Warszawy

 


Majowy weekend, centrum Warszawy i 9 wyjątkowych spotkań wokół 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wśród gości m.in. Sylwia Chutnik, Paweł Sołtys, Olga Drenda, Grzegorz Piątek i Justyna Bednarek. A to wszystko już w dniach 26-29 maja podczas Targów Książki w Warszawie.

 

W ostatni weekend maja na Placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się największe warszawskie wydarzenie poświęcone książkom – Targi Książki. To cztery dni dyskusji, paneli i spotkań autorskich. A wśród nich rozmowy wokół 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, które będą odbywać się na scenie głównej (scena A) oraz na miejskim stoisku (namiot D, stoisko 2D), gdzie zaplanowano także literackie warsztaty dla młodszych i starszych czytelników.

 

Na scenie głównej (scena A) odbędą się 3 spotkania zorganizowane z tegorocznym partnerem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Dwutygodnikiem. W piątek o godz. 16:00 Zofia Król, redaktorka naczelna Dwutygodnika, poprowadzi spotkanie „Warszawa napisana. Rozmowa o stolicy w literaturze” z tegoroczną przewodniczącą jury, Justyną Sobolewską, Pawłem Sołtysem i Grzegorzem Piątkiem. Na sobotnie spotkanie „Bajki, zmyślenia i inne przygody. Rozmowa o książkach dla dzieci” o godz. 12:00 zaprasza prowadząca Agnieszka Sowińska oraz popularni twórcy literatury dziecięcej: Justyna Bednarek i Piotr Socha. Cykl zakończy się w niedzielę o godzinie 11:00 spotkaniem „Kadry, dymki, kreski. Rozmowa o polskim komiksie”, w którym wezmą udział Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek. Rozmowę poprowadzi Adam Pluszka.

 

Na stoisku miasta stołecznego Warszawy odbędzie się sześć spotkań i warsztatów dla osób w każdym wieku. W piątek 27 maja o godz. 16:30, twórca komiksów Daniel Chmielewski poprowadzi warsztaty „Zrób sobie komiks – czyli jak w 6 kadrach zawrzeć wszystko?”. Będzie to okazja do stworzenia swojego własnego i niepowtarzalnego komiksu. O warszawskich pisarkach podczas spotkania „Warszawskie herstorie” o godz. 18:00, porozmawiają pisarka Sylwia Chutnik oraz działaczka na rzecz praw kobiet i ekspertka równościowa, Anna Czerwińska. W sobotę 28 maja o godz. 14:00 podczas warsztatów „A może za rok Ty dostaniesz Nagrodę Literacką?” pisarka Olga Drenda przeprowadzi krótki kurs pisania. Na pytanie „Jaką rolę spełnia literatura w trudnych czasach?” o godz. 16:00 postara się odpowiedzieć jurorka Nagrody Literackiej m. st. Warszawy – Eliza Kącka oraz Marcin Wiecha. W niedzielne popołudnie o godz. 13:00 młodsza grupa czytelników będzie miała okazję spotkać się z autorkami książek dla dzieci. Jola Richter-Magnuszewską oraz Joanna Wajs poprowadzą warsztaty wokół stworzonej przez siebie książki „Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach”. Jeżeli zaś ktoś pragnie dowiedzieć się „Jak zostać poetą”, to o godz. 14:30 na to pytanie postara się odpowiedzieć Radosław Jurczak, ubiegłoroczny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy podczas warsztatów, którymi zakończy ten cykl.

 

Na stoisku miasta stołecznego Warszawy będzie prowadzona sprzedaż książek nominowanych do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nominowane książki dostępne są również w warszawskich bibliotekach.

 

Laureatów 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poznamy 18 czerwca na oficjalnej gali, która odbędzie się na Bulwarach Wiślanych.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partner: Dwutygodnik

Patron medialny: Onet

 

Dalsze informacje:

www.kultura.um.warszawa.pl

www.facebook.com/nagroda.literacka.warszawy