sobota, 25 marca 2023

Nie tylko dla nastolatków

Nowość:

„Wszystko czego nie mówią Ci gdy jesteś nastolatkiem”

Mikołaj Marcela

Bycie nastolatkiem wcale nie jest coraz łatwiejsze, chociaż patrząc wstecz są różne opinie osób, mających ten okres już za sobą. Tak samo zresztą jest z najbardziej zainteresowanymi. Jeszcze nie dorośli, już nie dzieci, skomplikowane? Oczywiście i to dla wszystkich. Nagle lub nie, trzeba zmierzyć się o czym jeszcze wczoraj nikt nie myślał.

 

Jak przejść przez nastoletni czas i potocznie mówiąc nie „zwariować”? Wydawałoby się, że najprostszy sposób jest znany – rozmawiać i słuchać. Metoda wcale nie tak uniwersalna jak się wydaje. Każda ze stron ma swoje racje, do tego dochodzi różna perspektywa, jedno i drugie nie jest niczym dziwnym, lecz realnym życiu tak nie jest. Emocje nie rzadko biorą górę, zresztą podobnie jest z wzajemnym niezrozumieniem. Świat zmienia się nieustannie, lecz ostatnie dekady przyśpieszyły ogromnie, to, co niedawno jeszcze było takie same lub nieznacznie różniło sie, obecnie już jest całkowicie inne. Dla nastolatków teraźniejszość jest jedynym co jest im znane z doświadczenia, dorośli natomiast zbyt często odnoszą się do swojej przeszłości sprzed kilku dekad, wcale nie aż tak podobnej jak sądzą. Konflikt pokoleń nie jest niczym nowym, lecz jeśli dodać do tego współczesność oraz jej problemy staje się on jeszcze bardziej skomplikowany niż wcześniej, a z pewnością różni się od tego znanego. Kolejny kamyk i to duży do ogródka, gdzie już jest chaos, niepewność, niezrozumienie, gniew, bunt i bezradność oraz dużo więcej.

 

Mikołaj Marcela oddał w ręce czytelników, nie tylko tych nastoletnich, doskonały przewodnik po etapie w życiu, kiedy świat staje otworem przed jednymi, a drudzy zdają się być cerberami strzegącymi jej i nie pozwalający by ją przekroczono. Obu grupom pozwala spojrzeć ze swojego punktu widzenia na to, co wcale nie jest tak oczywiste jak uważa się. Nowe wyzwania dla tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość wysoko stawiają poprzeczkę, warto więc skorzystać z wskazówek by dać sobie i otoczeniu szansę na uniknięciu błędów, pewnie nie wszystkich, lecz sporej ich części. To nie są zwyczajowe „dobre rady”, jakie mamy zwyczaj, i t o w każdym wieku, nie brać pod uwagę. Nim padną, autor podaje skąd się biorą czyli wskazuje źródło problemu. Niby zrozumiałe, ale z reguły jakoś przyczyna pozostaje niedopowiedziana lub w ogóle nie zauważona. Od tego już krok do sporów, nieporozumień i wszystkiego tego, co się z tym wiąże. Co istotne wiadomości, jakie mają pomóc nastolatkom to także porcja wiedzy dla starszych, podanej przystępnie, skupiającej się na tym, co istotne, tłumaczącej zawiłe kwestie.

 

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: