niedziela, 24 listopada 2013

Bolesna prawda

"Nie chcesz wiedzieć"
Lisa Jackson


Głosy, które są słyszane tylko przez jedną osobę. Chłopiec widziany jedynie przez matkę. Koszmary, jakie dawno nie powinny się śnić. Ból nie rozumiany przez innych. Samotność w tłumie ludzi. Pamięć, nie pozwalająca zapomnieć tego wieczoru, kiedy wszystko co najgorsze w życiu rozpoczęło się, a to, co najlepsze zniknęło. Wszystko to z osobna może być przyczyną szaleństwa, a jeżeli występuje razem? Dzień za dniem nie dając czasu na wytchnienie i nie pozwalając zająć myśli niczym innym? Łatwo powiedzieć zostaw to za sobą, przestań żyć przeszłością, a zacznij tym co tu i teraz. Ava słyszy to codziennie i równie często brana jest za szaloną. Nie tak dawno była zupełnie kimś innym - szczęśliwą matką i żoną oraz energiczną bizneswoman. Jedno wydarzenie zmieniło tę sielankę w prawdziwy horror, jej dwuletni synek zniknął ze swojego pokoju i nikt od pory go nie widział. Rodzina przeszła nad tym do porządku dziennego, a przynajmniej tak się wydaje kobiecie, natomiast dla niej to rzeczywistość, jaka wcale nie jest zamkniętym rozdziałem. Żyjąc w świecie pełnym wspomnień, nie przykłada wagi do obecnych wydarzeń, lecz czy jest to objaw utraty zmysłów? Kiedy rozpacz przemienia się w szaleństwo? Może prawda jest całkiem odmienna?

Wyspa otoczona zdradzieckimi skałami, stara rezydencja z wieloma tajemniczymi zakamarkami, członkowie rodziny, którzy zamiast być oparciem wciąż ranią i nieczynny szpital psychiatryczny w tle. W takim otoczeniu niełatwo zapomnieć o tragedii, ale gdy znikąd nie można oczekiwać pomocy trzeba samemu wreszcie stawić czoła dramatowi sprzed dwóch lat. Ava dobrze pamięta kim była jeszcze nie tak dawno, lecz to wydaje się takie odległe. Teraz jest kimś zupełnie innym, lecz czy na pewno? Może czas by poszukać odpowiedzi na te wszystkie pytania, na jakie nikt nie znalazł odpowiedzi? Jak to możliwe, iż w domu pełnym ludzi nikt nie zauważa, że dwuletnie dziecko znika bez śladu ze swego pokoju? Dwuletnie śledztwo nie dało żadnych wyników. W tym samym czasie ucieka także jeden z pacjentów, groźny morderca, który również nie został odnaleziony. Czy te sprawy łączą się ze sobą? Dlaczego bliskim Avy zależy na jej terapii, chociaż nie przynosi ona żadnych efektów, a raczej wręcz odwrotnie - daje pogorszenie stanu zdrowia kobiety? Kim faktycznie jest nowy pracownik i czego świadkiem jest zrozpaczona matka? Zbyt wiele znaków zapytania pozostających bez odpowiedzi, a jakoś nikt nie garnie się by znaleźć ich rozwiązanie ... Wszyscy są przekonani, że należy zostawić przeszłość w spokoju, jednak w niej narodziły się bolesne i mroczne sekrety. Szaleństwo jest świetną wymówką by nie poruszać pewnych tematów. Ava jednak nie szuka już usprawiedliwień, chce poznać prawdę i nie zamierza dać się odwieść od tego pomysłu. Jaką cenę będzie musiała zapłacić za to?

"Nie chcesz wiedzieć" to książka w jakiej splatają się elementy thrillera z opowieścią gotycką. Od początku wyczuwa się klimat grozy i mroku, który wraz kolejnymi stronami coraz bardziej narasta. Wyspa, rodzina z sekretami, zbiegły przestępca, niedawna tragedia, każdy z tych wątków jest równie ważny. Jednak w pierwszoplanowy motyw to zaginięcie dziecka, niewyjaśnione, okryte mgłą tajemnic i niedopowiedzeń. Jest jeszcze szaleństwo, bo jak inaczej nazwać to, co słyszy i widzi główna bohaterka? Wszystko wokoło zdaje się potwierdzać tę teorię, ale jest jeszcze intuicja, jaka podpowiada, że za tym obrazem kryje się całkiem coś innego. Każdy detal jest ważny w tej zagadce, one uzupełniają historię, w jakiej nie brakuje zdrad, zakazanych uczuć, zawiedzionych nadziei i śmierci. Czytelnik wchodzi w świat, w którym słowo zaufanie oraz prawda mają więcej niż jedną twarz i by poznać ich rzeczywiste oblicza trzeba odkryć najciemniejsze strony bliskich osób.           Dziękuję za możliwość 
             przeczytania książki   
          Księgarniom MATRAS :)