poniedziałek, 19 lutego 2024

Złota klatka

Nowość:

„Córka gangstera. Prolog”

Monika Magoska – Suchar

 

Czasem zazdrościmy komuś nie wiedząc jaka jest jego prawdziwa sytuacja. Z zewnątrz dostrzega się tylko najczęściej część prawdy, czasem nawet nie nią, a dobrze wyreżyserowaną wersję dla otoczenia. Za nią bywa, że kryje obraz mocno odbiegający od faktycznej sytuacji…

 

Kiedy ma się wszystko o czym większość może pomarzyć to zdaje się, że każde pragnienie czegoś po za tym jest jedynie fanaberią. Lucia Scorazzi żyje w bajecznej rezydencji, jako dziedziczka rodzinnej fortuny nie ma trosk podobnych do swoich nastoletnich rówieśników. Problem w tym, iż egzystuje z daleka od wszystkiego tego, co dla nich jest oczywistością. Nie spotyka się z koleżankami i kolegami, ma do swojej dyspozycji prywatnych nauczycieli, a ojciec uważa ją za swój największy skarb. Tak, dziewczyna egzystuje w złotej klatce i coraz bardziej chciałaby się z niej wyrwać. Jej ojciec nie zamierza pozwolić dziewczynie na to. Kiedyś stracił ukochaną żonę i teraz nie zamierza dać komukolwiek sposobność by odebrał mu również ukochane i jedyne dziecko. Jedynie najbliższa rodzina ma dostęp do Lucii, bo z ich strony nic nie grozi, lecz czy na pewno? Niewiele wystarczy by to, co do tej pory sprawdzało się okazało czymś zupełnie odwrotnym, zwłaszcza jeśli w grę zaczynają wchodzić silne emocje… Co wydarzy się gdy Lucia przeciwstawi się ojcu i będzie chciała poznać prawdziwe życie oraz rodzinne tajemnice?

 

Zaostrzyć apetyt można na wiele sposobów. Monika Magoska – Suchar znakomicie zrobiła to opowiadaniem, będącym jednocześnie prologiem do książki. Dłuższy niż zazwyczaj wstęp na każdym kroku daje przedsmak tego, co będzie czekać czytelników w pełnowymiarowej książce. Autorka mocno zaznacza motyw oraz wątki, ale oczywiście nie odkrywa wszystkich kart. Pozwala jedynie zajrzeć do nich, jednak jak dalej potoczy się rozgrywka tego nie wiemy. Można być pewnym, że fabuła nie podąży prostymi ścieżkami, wprost przeciwnie, prolog zapowiada, że spokojnie nie będzie, za to niejeden zwrot czeka bohaterów oraz czytających. Zarys historii sprawia, że najlepiej od razu chciałoby się dokończyć lekturę. Monika Magoska – Suchar łączy różnicę wieku, mafijne powiązania i uczuciową relację z innymi jeszcze wątkami. Dawne tajemnice i nowe, zarysowujące się już wyraźnie, dodają temu, co dopiero będzie mieć miejsce dodatkowej atrakcyjności.  Jak potoczą się losy postaci? Bez wątpienia niejednokrotnie zostaną one i czytelnicy zaskoczeni, gdyż jak już pisarka nas przyzwyczaiła raczej prosty i przewidywalny scenariusz raczej nie grozi książce, za to splot okoliczności sprawi, że czytanie będzie przypominało jazdę emocjonalnym, i nie tylko, rollercoasterem.