piątek, 10 lutego 2023

Przeszłość

Nowość:

„Reno. Początek”

Agnieszka Lingas-Łoniewska

 

Kiedy teraźniejszość spełnia z nawiązką pokładane w niej nadzieje, to przyszłość jawi się w jasnych barwach. Marzenia wydają się bliżej nawet niż na wyciągniecie ręki, zwłaszcza jeśli nie czeka się na ich spełnienie bezczynnie, ale działa się aktywnie by je urzeczywistnić. Jednak los lubi zaskakiwać …

 

Przypadki raczej nie rządzą życiem Leona Goli, nie liczy na uprzejmość przeznaczenia, sam kreuje swoją egzystencję. Mężczyzna doskonale wie czego chce i jak to osiągnąć. Spotkanie z Benitą nie było zaplanowane i przede wszystkim okazało się czymś więcej niż oboje mogli spodziewać się. Do tej pory nie zależało mu na kobietach, doskonale zdawał sobie sprawę z wrażenia jakie robi, ale ważniejsze były interesy. One znajdowało się w centrum zainteresowania, reszta była dodatkiem, drugim planem, pozwalającym postrzegać go tak jak było mu to na rękę. Jednak nowopoznana dziewczyna jest kimś więcej niż przelotną znajomość, lecz czy powinna zostać w świecie, do którego zdaje się nie pasować? Podobno prawdziwe uczucie przezwycięży niejedno, ale co z ryzykiem, iż przyniesie ból zamiast radości? Warto zaryzykować dla miłości gdy oznacza to rzucenie wyzwaniu wrogom?

 

Każda historia ma swój początek, nie zawsze jest on widoczny, czasem dostrzegamy jedynie jego echa, ale one nie mówią wszystkiego, są tylko odległym pogłosem tego, co było. Ten konkretny ma słodko-gorzki smak, a kto jak nie Agnieszka lingas-Łoniewska odda go tak, by czytelnicy mogli poczuć jego wszystkie odcienie. Krótsza forma wymaga by równocześnie przekazać najistotniejsze, lecz także nie pójść na skróty. Do tego swoje wymagania ma także i to, iż dalszy ciąg być może jest już znany, więc wcale nie tak łatwo w znajome ramy wstawić nowe elementy, pasujące do całości i zaskoczyć czytających. „Reno. Początek” łączy przyszłość z przeszłością, odsłaniając to, co zostało głęboko schowane by po raz kolejny boleśnie nie zranić. Pokazuje również kogoś kto nie bał się wykorzystać niespodziewaną szansę i podjął ryzyko by wbrew temu, co działo się wokoło być szczęśliwym na swoich, nie  warunkach narzuconych przez innych lub otoczenie.