sobota, 16 czerwca 2018

Świat magii


„Kroniki Drugiego Kręgu. 
Drugi Krąg”
Ewa Białołęcka

Powroty nie są łatwe, zwłaszcza kiedy trzeba opuścić przyjaciół i stawić czoła sprawom z przeszłości. Jednak bez tego kroku trudno myśleć o przyszłości, bo ta może się rozpocząć jedynie wówczas gdy w końcu rozliczy się z tym co było. Nowy rozdział w życiu jest szansą by poznać świat od nieznanej strony.

Siedziba Kręgu jest także miejscem skupiającym młodych adeptów magicznego rzemiosła. Kamyk wyróżnia się spośród swoich kolegów, stał się już prawdziwą legendą, pomimo, że ma dopiero kilkanaście lat. Czy szkoła jest mu w ogóle potrzebna? Koledzy zdążyli się poznać, zaprzyjaźnić, on natomiast jest wśród nich nowy, dodatkowo musi przywyknąć do surowych zasad. Wśród podobnych sobie można znaleźć przyjaciół i nauczyć się, że zaufanie im nie jest aż tak trudne. Ale spokój nie jest dany ani Kamykowi, ani pozostałym, chłopcy widzą co się dzieje wokół nich i mają dość tego jak są traktowani. Czarodzieje nie są wolni od ludzkiej zazdrości, obawy przed utratą władzy i konkurencją. Nawet kiedy wydaje się, że w końcu wszystko jest takie jak powinno być okazuje się, że to jedynie zręczna iluzja. Kamyk przeżył już niejedną przygodę, tym razem ma przed sobą chyba największą. Do stracenia jest prawie wszystko, a do zyskania? Coś co docenia się dopiero gdy zostaje utracone …

Pierwszy tom cyklu „Kronik Drugie Kręgu” był wspaniałą lekturą, podczas której humor, magia, ciekawa historia i przede wszystkim bohaterowie bez reszty zaprzątnęli moją uwagę. Nic więc dziwnego, że druga część musiała zostać przeczytana prawie od razu. Okazało się, iż kontynuacja jest równie dobra jak „Naznaczeni błękitem” i dodatkowo wprowadza więcej awanturniczych elementów. Główne postacie są już znane, lecz wciąż mają tajemnice w zanadrzu, a okres dojrzewania sprzyja pojawianiu się sekretów, zawieraniu przyjaźni i buntowi. Ten ostatni jest jednym z motywów wiodących i źródłem głównego wątku, czytelnicy mają także okazję poznać jeszcze bliżej bohaterów na ich drodze do dorosłości. W „Drugim Kręgu” został utrzymany czarodziejski klimat, nadający opowieści niezwykłości i unikatowości. Ewa Białołęcka, przedstawiając dalszy ciąg losów młodych czarodziejów i ich starszych znajomych, nie zapomina, że stają się oni starsi i pokazuje jak zmieniają się pod wpływem tego co ich otacza oraz własnych doświadczeń. Baśniowość nie oznacza, iż nie są poruszane trudniejsze tematy, wprost przeciwnie zręcznie wplecione w fabułę stanowią jej integralną część i pogłębiają wymowę. Druga odsłona „Kronik Drugiego Kręgu” pokazuje wagę przyjaźni oraz jak się ona rodzi, lecz również kulisy władzy oraz mechanizm wykorzystywania jej do prywatnych celów. „Drugi Krąg” łączy w sobie magię i rzeczywistość, jedno i drugie, chociaż rządzi się innymi prawami, doskonale ze sobą współgra, uzupełniając się nawzajem oraz tworząc niezapomnianą opowieść.
Za możliwość przeczytania książki


dziękuję wydawnictwu:

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo jaguar