sobota, 1 czerwca 2019

Krwawe piękno


  Przedpremierowo


„Cenny motyw”

Małgorzata Rogala

Czasem wartość ukryta jest w rzeczach małych, niedocenianych przez większość. Niektórzy umieją dostrzec to, czego inni nie widzą i wykorzystać tę wiedzę dla swojej korzyści. Jednak kiedy rodzi się oszustwo trzeba się mieć na baczności, gdyż tam gdzie zauważono coś cennego pojawia się motyw o wiele bardziej niebezpieczny.

Wszystko rozpoczęło się od romansu, a może wcale nie od niego? Faktem niezaprzeczalnym jest jedno – niezwykle piękny pierścionek wciągnął Celinę Stefańską do nowego śledztwa. Pani detektyw nie spodziewała się, iż prawie na progu własnego domu znajdzie kolejnego klienta. Morderstwo to jedno, a biżuteryjne cacko jest jedynie poszlaką, wątłą, lecz od czegoś przecież trzeba rozpocząć śledczą pracę. Czasem życie pisze scenariusze, na jakie chrapkę mieliby twórcy kryminalnych bestsellerów, jednakże rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i Celina przekonała się o tym już na własnym przykładzie. Nie do końca dowierza w skuteczność metod policyjnych, bardziej raczej polega na sobie i swojej inuicji. Nie pozostaje jej, więc nic innego jak dogłębnie zbadać dowody jakie zgromadziła i poszukać nowych. Oczywiście pozostaje jeszcze policja, lecz Stefańska ma własne metody, a przy okazji może zająć się tajemnicą śmierci rodziców. Nie tak dawno ta ostatnia pokazała, że jeszcze wiele przed nią, a niebezpieczeństwo zawodu detektywa jest jak najbardziej realne. Czy tym razem również uda się rozwikłać sprawę zabójstwa i znaleźć mordercę? Przestępstwo popełnione w afekcie czy też innym motyw był jej powodem? No i jaką rolę odegrała w tym wszystkim niezwykła biżuteria?

Po raz kolejny książka Małgorzaty Rogali wciągnęłam mnie w świat kryminalnych zagadek oraz dzieł sztuki. Druga część cyklu z Celiną Stefańska to idealne połączenie suspensu z ludzkimi namiętnościami, no i nie można zapominać o bohaterach, ponieważ oni stanowią prawdziwą siłę napędową tej historii. Pani detektyw prowadzi kolejne śledztwo, które daje możliwość czytelnikom poznania środowisk antykwarycznego, jak się okazuje mającego różne oblicza, czasem dość … zabójcze. Pisarka po mistrzowsku kontynuuje opowieść z Stefańską w roli głównej, mając na uwadze jej przeszłość i splatając ją z teraźniejszością. Jednocześnie wraz z główna postacią czytelnicy prowadzą dwa dochodzenia, wydające się być całkowicie odrębne, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie one sprawiają, że to, co było i obecne wydarzenia zaczynają się zazębiać. Tłem dla „Cennego motywu” jest secesyjna sztuka i piękna biżuteria tego okresu, rozpalająca emocje tak, że kryminalny motyw nie jest niczym dziwnym. Z kartki na kartkę intryga się zagęszcza, a Celina znajduje się w samym centrum wydarzeń, niekiedy stając się ich sprawczynią, czasem świadkiem,  wyciągającym istotne wnioski dla prowadzonych dochodzeń. Małgorzata Rogala czerpie z klasyki, ale nie są to zapożyczenia czy też kalki, lecz  dający się odczuć klimat wciągającej zagadki kryminalnej, intrygującej, morderczej i przede wszystkim nieszablonowej. „Cenny motyw” ma w sobie to, co najlepsze w klasyce i równocześnie jest jak najbardziej współczesny, lecz najważniejsze są detektywistyczne wątki, które zdecydowanie wyróżniają go spośród innych pozycji gatunku. Trudno także nie zauważyć, iż pisarka zgłębiła tematykę, będącą kanwą dla powieści, co zostało po mistrzowsku wykorzystane, a świadczą o tym detale, które nadają wiarygodności całości. Po „Kopii doskonałej” i „Cennym motywie” apetyt wzrósł jeszcze bardziej, zwłaszcza, że zakończenie daje pole do popisu jak dalej potoczą się, nie tylko detektywistyczne, perypetie nieszablonowej śledczej.


Premiera:

05 czerwcaZa możliwość przeczytania książki

 dziękuję 
Autorce - Małgorzacie Rogali
i