wtorek, 17 października 2023

Moc marzeń

Premiera:

„Antykwariat dobrych życzeń”

Katarzyna Keller

 

Każdy ma jakiś życzenia, których pragnie spełnienia. Jedna są większe, inne mniejsze, lecz jakie by nie były, czeka się na to, aby stały się rzeczywistością. Warto pamiętać, że nie tylko my życzymy sobie czegoś, drudzy również mają podobną nadzieję. Czasem to od nas zależy czy czyjeś marzenia zyskały realny kształt.

 

Jak co tydzień Antoś odwiedza babcię, zawsze czeka na tę wizytę z niecierpliwością. Ta, która się szykuje się w tym tygodniu zapowiada się wprost doskonale, bo wiąże się ze strychem, gdzie kryje się tyle tajemnic. Okazuje się, że nawet więcej niż chłopiec spodziewa się, a wszystko zaczyna się od skarbu, który z pewnością musi tam być pośród regałów, skrzyń i inny gromadzonych przez lata rzeczy. Czy rzeczywiście czeka tam coś do odkrycia? Okazuje się, iż to pomieszczenie jest wprost wymarzone by rozpocząć poszukiwania, a Antoś jest przekonany, iż z pewnością coś znajdzie. Podobno jeżeli mocno się wierzy w moc życzeń to one w końcu ujrzą światło dzienne. Jak będzie w przypadku chłopca, który ma marzenia? Może ktoś jeszcze również czegoś pragnie, lecz potrzebuje kogoś kto poda pomocną dłoń?

Jak zakończy się przetrząsanie strychu w domu babci?

 

Ciepła, wzruszająca i przede wszystkim wzbudzająca dobre emocje jest najnowsza książka Katarzyna Keller, skierowana do młodszych czytelników. Jednakże starsi ją również docenią za to, co przekazuje wszystkim czytającym, niezależnie od wieku. „Antykwariat dobrych życzeń” wprost i miedzy wierszami porusza trudniejsze kwestie, tak jak są odczuwane w rzeczywistym świecie. Główny bohater pokazuje co znaczą marzenia i jaką siłę one mają. Ale pisarka umiejętnie pokazała, że niektórym trzeba pomóc lub pokazać jak je zdobyć. Podkreślona jest wartość przyjaźni i stawania w obronie innych, w żadnym razie nie jest to przedstawione moralizatorsko. Bez trudności da się dostrzec, iż dzieci i dorośli, wzajemnie wskazują sobie właściwą drogę postępowania, lecz to młodsze postacie potrafią dostrzec magię, tam, gdzie starsi zapomnieli, że ona jest. Co jest jeszcze tak niezwykłego w „Antykwariacie dobrych życzeń”? Atmosfera życzliwości oraz nieodwracanie głowy kiedy pojawiają się problemy, jedno z drugim doskonale współdziała, a dodając do tego sylwetki bohaterów otrzymamy opowieść z odczarowaną codziennością, w jakiej odkrywamy jej magię.

 

 

 

Za możliwość przeczytania 
książki 
dziękuję: