wtorek, 18 kwietnia 2023

Wspieranie

Przedpremierowo:

„Jak skutecznie wspierać 

dziecko w sytuacjach,

w których sobie nie radzi”

Roz Shafran, 

Ursula Saunders,

Alice Welham

 

Dorośli wcale nie tak rzadko przyznają, że sobie nie radzą z różnorodnymi sprawami. Czy chodzi o rodzinę, pracę, związki lub inne dziedziny życia społecznego, wiele sytuacji może spowodować brak dostrzegania rozwiązania trudnego problemu. To samo, tyle, że często bardziej intensywnie odczuwają dzieci, niezależnie od wieku. Jak pomóc w takiej chwili? Odpowiedź wcale nie jest łatwa, chociaż wydaje się, że środków jest dużo, lecz rzeczywistość zbyt często weryfikuje to i stawia przed sprostaniem własnym oczekiwaniom oraz frustracji z powodu braków efektów ze swoich działań w tym kierunku.

 

Triada otucha – pomoc – nadzieja wynika z badań w dziedzinie psychologii i doświadczeń klinicznych, za tymi trzema słowami kryje się część podstaw skutecznego wspierania. Autorki już na wstępie ją przytaczają wraz z ważną informacją – jeśli rodzice nie zadbają o siebie, będą mało pomocni dla swoich dzieci. Jedni i drudzy nie funkcjonują z daleka od siebie, lecz są z sobą związani. To, co przeżywają i jakie kroki podejmą odbija się na nich wzajemnie, oczywiście patrząc wstecz zauważamy takie powiązania, ale będąc w samym centrum trudnych okoliczności nie jest już to tak oczywiste. Książka została tak przygotowana by móc z niej korzystać wtedy gdy chcemy poszerzyć swoją wiedzę lub sięgnąć do informacji w niej zawartych jeśli zajdzie taka potrzeba. Rozdziały skupiają się na różnorodnych aspektach związanych z trudnościami z jakimi spotykają się rodzice oraz dzieci. „Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi” nie ma stuprocentowych przepisów dla wszystkich i to autorki podkreślają na wstępie, tak samo również informują, że przy problemach psychicznych typu depresji czy lęki należy sięgnąć po inne pozycje. Roz Shafran, Ursula Saunders, Alice Welham, koncentrują się na przedstawieniu prawdziwych historii, na przykładzie których triada otucha – pomoc – nadzieja są omawiane oraz wskazywane jak inni poradzili sobie w konkretnych przypadkach. Wnioski w podsumowaniu są rodzajem wskazówek jak można postąpić i co jest najistotniejsze by wspomóc dziecko. Ważnym jest także stawianie granic, nie odseparowanie się, lecz oddzielenie, tak, by móc spojrzeć na wszystko z dystansu, ustabilizować emocji czy też po prostu spojrzeć na to, co dzieje się wokoło. To nie wyczerpuje tematyki, lecz zbiorem wiadomości przydatnych i przygotowujących do kolejnych zagadnień lub też do jakich warto sięgnąć jeżeli zaistnieje taka konieczność. Ważnym punktem jest również zagadnienie dotyczące rozwiązywania problemów – od postaw czyli rozłożenia na części po faktyczne znalezienie odpowiedzi.

 

„Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi” jest poradnikiem, po jaki warto sięgnąć nie tylko gdy problemy pojawią się, lecz o wiele wcześniej by zapobiec im lub rozpocząć pracę nad nimi na wczesnym etapie. Roz Shafran, Ursula Saunders, Alice Welham, łączą doświadczenie zawodowe z własnymi obserwacjami oraz badaniami naukowymi. Nie zasypują czytelników „złotymi radami” i nie przekonują, że ich rady oraz wiedza mogą pomóc w każdej sprawie. Skoncentrowano się raczej na podpowiedziach, pokazaniu przykładów oraz kierunku w jakim warto podążyć. Przykładowe ćwiczenia pozwalają spojrzeć na problem z innej perspektywy i zrozumieć jego przyczynę. Ważnym elementem jest także budowa książki, nie wymagająca od razu zapoznania się z nią całą, ale dająca możliwość skupienia się wpierw na tym, co nas najbardziej interesuje lub czego potrzebujemy w danej chwili.

 

Premiera:

19kwietnia 2023 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: