poniedziałek, 5 października 2015

Pomiędzy jawą i snem

"Lilith. Tom I Dziedzictwo"
Jo.E.Rach
.

Sny bywają różnorodne, niektóre są prorocze, inne to najprawdziwsze koszmary. Czasem po przebudzeniu dokładnie pamiętamy senne obrazy, czasem wprost przeciwnie - mamy jedynie niejasne przebłyski tego co jeszcze przed chwilą było w głowie. Jednak są i takie, które nawiedzają człowieka raz za razem, aż tworzy się cała historia. Ale czy można uwierzyć temu co się śni?

Sha nie może narzekać na monotonię w swym życiu, co dwa lub trzy lata przeprowadza się w nowe miejsce wraz z ojcem. Tym razem ich nowy dom znajduje się Cannes, gdzie słońce zdaje się świecić na niebie bezustannie. Zimna i chmurna Islandia to już wspomnienie dla nastolatki, takie same jak wiele poprzednich, lecz teraz coś więcej zmieniło się. Dziewczyna już nie jest dzieckiem, coraz bardziej ciąży jej bycie wiecznym wędrowcem i wieczne zmiany. Może w Cannes uda się jej zagościć na dłużej? Szczególnie, że w krótkim okresie czasu poznaje dwóch rówieśników, każdy z nich jest ważny dla niej, chociaż różnią się od siebie jak dzień i noc. Jasnowłosy i bogaty Chris jest szkolną gwiazdą, ciemnowłosy i biedny Daniel jest samotnikiem. Natomiast Sha stanowi dla obu prawdziwe wyzwanie, piękna i tajemnicza dziewczyna sprawia, iż pomiędzy nimi rodzi się przyjaźń, chociaż niektórzy liczą na coś więcej. Nowa uczennica wyróżnia się pod każdym względem z tłumu, nie da się przejść obok niej obojętnie, jednocześnie zachwyca i intryguje. Czy nastolatka mogłaby chcieć więcej od losu? Dla Sha nowe znajomości znaczą wiele, lecz nie do końca umie cieszyć się z pierwszych dni w Cannes. Noce nie są dla niej odpoczynkiem, wciąż w jej snach pojawiają się przerażające wizje, tak realne, iż nawet po przebudzeniu nie zapomina o nich. Wprost przeciwnie, tkwią amięci i zdają się być coraz bardziej rzeczywiste. Coś jeszcze pojawia się w nich - Lilith, kobieta w mitach przestawiana jako prawdziwy potwór. Dlaczego te koszmary nawiedzają właśnie Sha i w jaki sposób są z nią związane? Życie i bez tych mar sennych bywa skomplikowane, a z nimi sprawia, że codzienność nabiera całkiem innego smaku.

Kim tak naprawdę jest legendarna Lilith? Czyżby sny nie bez powodu nawiedzały Sha? Może nie powinna w ogóle brać ich pod uwagę? Przecież Daniel i Chris zrobią dla niej wszystko, z nimi przyjemnie spędza czas i nie myśli o brutalnych nocnych obrazach. Jednak zło również jest obecne na jawie, a niektórzy są w stanie je wyczuć, lecz czy pierwsze wrażenie nie jest mylące? Niekiedy człowiek musi stawić czoła swoim lękom i zaufać intuicji, co jednak kiedy otwiera się przed nim całkowicie nowa droga? Sha zostaje skonfrontowana z czymś niewyobrażalnym, w jednej chwili wszystko w co wierzyła rozpada się jak domek z kart. Kim naprawdę jest i jaką rolę ma do odegrania?

"Lilith. Tom I Dziedzictwo" to lektura dla czytelników lubiących tajemnice oraz połączenie mitów z fantastyką. Bohaterami są nastolatkowie, dorośli w pierwszej części stanowią drugi plan, jednakże książka Jo.E.Rach nie jest skierowane jedynie do młodszych odbiorców. Równolegle poznajemy historię Sha oraz drugiej bohaterki, współczesność i legenda przeplatają się rozdziałami, co tylko umacnia przypuszczenie, iż coś je łączy. Pierwsza część zapowiada, że czytający jeszcze zostaną zaskoczenie rozwojem fabuły, a druga część odpowie przynajmniej na część pytań jakie nasunęły się podczas czytania.Za możliwość przeczytania książki 
Dziękuję
wyd. NOVAE RES