niedziela, 24 stycznia 2016

Magia kreatywności

"Wielka magia. 
Odważ się żyć kreatywnie"
Elizabeth Gilbert


Kto nie pragnie zdobyć tego o czym marzy? Pewnie wielu z nas, niestety nie zawsze umiemy urzeczywistnić swoje pragnienia, czasem potrzebujemy wskazówki lub przykładu kogoś komu się udało. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda jak osiągnąć to czego się pragnie, każdy ma swoją receptę, chociaż niektórym z nich może byłyby potrzebne mniejsze lub większe poprawki. Warto czasem sprawdzić jak ktoś poradził sobie w tej lub innej sytuacji, w końcu dobra rada zawsze warta jest by ją przynajmniej przemyśleć.

Elizabeth Gilbert to znana pisarka, co wcale nie oznacza, że  i jej nie zdarza się zwątpić w osiągnięcie tego co sobie wymarzyła. Tytuł "Wielka magia" kojarzy się jednoznacznie, lecz to co kryje się za nim nic z czarów nie ma, zamiast nich bardzo osobiste refleksje dotyczące własnych doświadczeń życiowych. Nim powstały bestsellery Elizabeht Gilbert, a nawet  i później, nie raz i nie dwa autorka,  była sceptycznie nastawiona do swoich umiejętności lub pomysłów. Przeszkody prawdziwe lub wymyślone same nie znikały, tak samo jak nie pojawiały się znikąd, nim udało się je przezwyciężyć albo obejść niekiedy mijały nawet latach, lecz na podstawie właśnie takiego bagażu życiowego powstała "Wielka magia". Przykłady takie łatwiej uświadamiają co nas być może ogranicza, gdzie najprawdopodobniej tkwi problem w realizacji naszych celów. Pisarka nie kreuje się na wszechwiedzącego guru, mającego jedyną słuszną wiedzę na każdy temat, wprost przeciwnie, raczej pokazuje dlaczego wybrała w danej sytuacji taką, a nie inną drogę i co z tego wynikło. Nie ogranicza się do siebie, przedstawia także innych znanych ludzi i ich niekiedy bardzo kręte drogi do sukcesu.

"Wielka magia" to rodzaj poradnika i przewodnika, w jakim autorka przedstawia nie tyle receptę na realizację marzeń i życiowych celów co raczej rozważania w temacie jak osiągnąć to co jest ważne dla nas. Elizabeth Gilbert nie poucza, nie gani, zamiast mentorskiego tonu klimat przyjacielskiej rozmowy, pokazanie własnych błędów i drogi by je naprawić lub drugi raz nie popełniać. Od początku daje się wyczuć ogromna dawka optymizmu i wiary w siebie oraz własne możliwości, ale bez przeceniania się, ponieważ przypominane są wątpliwości i trudności. Pisarka podkreśla wagę kreatywności, odkrywania jej w sobie i innych oraz odwagi by w ogóle rozpocząć walkę o swoje marzenia, a nie odkładać ich na później lub w ogóle chować je do szuflady.