sobota, 28 stycznia 2012

Codzienna magia

"Magia wiedźm"

Claire Arbelet


Słowo wiedźma kojarzy się mało pozytywnie, szczególnie, że określenie to pada najczęściej w kontekście epitetu, podczas kłótni bądź gdy chce się kogoś obrazić. Jakoś męski odpowiednik ma o wiele lepsze konotację, może dzięki powieściom pana Sapkowskiego, a może, że w literaturze, filmie czy też historii rzadko pada ten wyraz. Magia w tym ujęciu nie przychodzi na myśl, a jeżeli już to raczej w negatywnym ujęciu jakim jest urok i to nie z kategorii cechy osobiste. Jednak pierwsze wrażenia mogą być mylące, bo już podtytuł wskazuje co zawiera treść książki, czasem warto zagłębić się w świat, który wydaje się tak mało realny i oddalony od rzeczywistości, by poznać coś nowego.

"Magia wiedźm" to nie księga z zaklęciami, wyjaśniona ta kwestia jest od razu na początku, w ten sposób uniknięto nieporozumień, a czytelnicy, przynajmniej w zarysie, są zorientowani czego mogą dowiedzieć się z lektury, a czego na pewno w niej nie znajdą. W końcu tytuł może wiele sugerować, nawet więcej niż tak naprawdę oznacza. podeszła do tematu czarów z humorem, lecz nie z przymrużeniem oka, przekazując wiadomości stara się zwracać uwagę na ewentualne zagrożenia bądź momenty gdy należy być ostrożnym. Wiele z zawartych informacji śmiało można potraktować w kategoriach porad lub wskazówek, mogących być użytecznymi w życiu codziennym.

Miłość i pieniądze, te dwa pojęcia najczęściej wiążemy z magią, w końcu zaklęcia i czary są pierwszym i ostatnim sposobem przychodzącym na myśl gdy chcemy pozyskać czyjeś uczucie bądź powiększyć swoje finanse, szczególnie gdy w tych dziedzinach się nam nie wiedzie. Claire nie podaje gotowych receptur, dzięki którym portfel zapewni się, a ktoś odwzajemni nasze pragnienia, wskazuje jednak ścieżki, będące pomocne w otrzymaniu to czego pragniemy. Jednakże wiedza z tego zakresu to jedynie wycinek całej zaprezentowanej tematyki, gdyż również znajdziemy informacje dotyczące oddziaływania olejków eterycznych, kamieni, barw oraz metody medytacji. Także tarot ma swój wątek, pozwalający poznać znaczenie jego kart oraz ich interpretację.

"Magia wiedźm" to swoisty poradnik z dziedzin, którymi wiele osób się interesuje, lecz rzadko kto przyznaje się do tego głośno. Dzięki tej książce można zapoznać się z aspektami nas ciekawiącymi lub uporządkować posiadaną wiedzę. Szeroki zakres opracowania pozwala na zaznajamianie się z poszczególnymi tematami odrębnie, chociaż przeczytania całości daje szerszy pogląd na słowa wiedźma i magia oraz odczarowuje je nie tylko z baśniowości, lecz również z negatywnych skojarzeń, zwyczajowo im przypisanych.

Za możliwość przeczytania książki
Dziękuję portalowi nakanapie.pl