czwartek, 22 grudnia 2016

Miłość i inne kłopoty

"Córka handlarza jedwabiem"
Dinah Jefferies

O czym marzy dziewczyna gdy ma osiemnaście lat, a życie rysuje się dla niej w jasnych barwach? O miłości, karierze, zabawie? U progu dorosłości wydaje się, że nie ma granic, świat leży u stóp, wystarczy chcieć i wszystko jest możliwe. Jednak czasem los szykuje scenariusz, w którym w chwile szczęście wpleciony jest smutek, a radości będzie towarzyszyć ból.

Nicole uwielbiała jedwab, wiedziała o nim wiele, towarzyszy jej i Sylvie od zawsze, czym innym niż nim miałaby się zająć w swym dorosłym życie? Teraz gdy kończy szkołę może dołączyć do siostry i ojca w Maison Duval, zająć miejsce u ich boku i w końcu kupować i sprzedawać piękne tkaniny. Ale czy faktycznie tak będzie? Może dla dziewczyny przewidziano inną przyszłość? Mały, stary sklepik, w samym centrum tradycyjnej wietnamskiej dzielnicy Hanoi nie jest tym czym czego spodziewała się. Oczywiście wiedziała, że to miejsce jest własnością rodziny, lecz od tak dawna stoi zamknięte i opuszczone. Dlaczego to ona ma poprowadzić ten sklep, a Sylvie będzie mogła zarządzać familijnym przedsiębiorstwem i zwiedzać świat? Przecież Nicole też powinna dostać taką szansę jak starsza siostra. Obie kochają jedwab, lecz jedna z nich musi zadowolić się skrawkiem i z daleka od eleganckiego centrum pokazać na co ją stać. Niepokorna natura młodszej z córek pana Duvala nie pozwala jej spuścić głowy, już nie raz dawała o sobie znać, wpędzając dziewczynę w kłopoty, czy tym razem okaże się pomocna? Może sklepik to coś więcej niż Nicole myśli? Wietnamska dzielnica wydaje się bliska jej sercu, coraz bardziej rozdartemu pomiędzy francuskim ojcem, a zmarła matką Wietnamką. Dodatkowo zawirowania polityczne coraz mocniej odciskają się, i to niekorzystnie, na rodzinie Duvalów. Niepokoje społeczne wprowadzają chaos w życiu młodziutkiej panny Duval, a los stawia jeszcze przed nią dwóch mężczyzn, różnych jak dzień i noc. Czy w chwili gdy  trzęsie się w posadach to co było dla niej ważne będzie w stanie dokonać właściwego wyboru? Hanoi coraz bardziej przypomina pole bitwy, a szerokie aleje zaczynają spływać krwią, miłość wydaje się być ostatnią rzeczą, o której człowiek myśli, lecz rozsądek i uczucia rzadko kiedy idą z sobą w parze. Jeszcze nie tak dawno Nicole Duval bez wahania odpowiedziałaby na pytanie kim jest, lecz wraz z poznawaniem tajemnic rodzinnych i siebie samej tak wiele zmieniło się, a przede wszystkim ona sama.

Oddać słowami krajobraz, zapach i klimat jakiegoś miejsca tak, by czytelnik doświadczył ich, jest niezwykle trudno. Dinah Jefferies udało się nie tylko to, ale o wiele więcej, przekazała także całą gamę emocji odczuwanych wpierw przez dziewczynę stojącą u progu dorosłości, a później młodą kobietą, stawiającą czoło skutkom decyzji podjętych przez nią i jej bliskich. Tłem fabuły jest Wietnam początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, pełen kolorów i kontrastów, w którym francuska kultura i polityka kolonialna pozostaje w kontrze do tradycji wietnamskich i pragnienia samostanowienia oraz wolności. W samym środku tej mieszanki autorka umieściła główną bohaterkę pragnąca dowiedzieć się kim jest naprawdę i samodzielnie chcąca wybrać drogę życiową. Świat jakiego do tej pory była częścią zaczyna chylić się ku upadkowi, dziewczyna dostrzega ciemniejsze strony otoczenia i przede wszystkim odkrywa czym jest miłość, nie jedynie ta do mężczyzny, lecz również siostrzana. Dinah Jefferies opowiedziała historię po części uniwersalną o dojrzewaniu, wpływie na człowieka dziejowej zawieruchy oraz zderzeniu młodzieńczej naiwności z rzeczywistością. "Córka handlarza jedwabiem" oczarowuje atmosferą czasów jakie przeminęły bezpowrotnie, lecz pozostały we wspomnieniach i nigdy nie zostaną zapomniane oraz bohaterką, która nie waha się sprzeciwić się obyczajom by odkryć swoje korzenie i wybrać własną ścieżkę życiową.
Za możliwość przeczytania książki 
                                         dziękuję księgarniom Matras