niedziela, 16 sierpnia 2015

"Zapłata"
Małgorzata Rogala


Przyjaźń rodzi się w różnych okolicznościach, czasem dopiero patrząc w przeszłość spostrzega się ten moment kiedy więź ta zaistniała. Niekiedy bywa wystawiona już na samym początku wystawiona na próbę, która wzmacnia lepiej niż upływ czasu.

W wydziale kryminalnym nie ma rutynowych śledztw, Agata Górska wie o tym dobrze, lecz nie spodziewa się, że wezwanie do jednego z warszawskich klubów dość znacząco wpłynie na jej życie. Ustalenie co spowodowało śmierć jednego z gości nie wydaje się zadaniem zbyt skomplikowanym, aż do momentu gdy patolog dostarcza wynik z sekcji zwłok. Michał Leśniak został zamordowany i to nie ulega wątpliwości, natomiast narzędzie zbrodni jest już bardzo niespotykane. Komisarz Sławek Tomczyk bardzo szybko dostaje zapytanie "z góry", dotyczące dopiero co rozpoczętego dochodzenia. Wyniki są oczekiwane "na już", a wszelkie trudno niemile widziane. Jednak w tej konkretnej sprawie prawie brak dowodów, poszlak również, być może jedynym punktem zaczepienia będzie coś z teraźniejszej działalności Leśniaka lub jego przeszłości. Co było motywem zabójstwa i dlaczego wybrano właśnie taki sposób na odebranie życia temu, a nie innemu, człowiekowi? Przypadkowa ofiara czy też Michał Leśniak był od początku celem? Odpowiedź na każde z tych pytań pomogłaby w pracy  Agacie i Sławkowi, ale jak na razie są tylko same znaki zapytania. Górska wie co ewentualnie rozjaśniłoby nieco sytuację, lecz kiedy w grę wchodzi wieloletnia przyjaźń trudno jest wskazać bliską osobę jako przypuszczalną podejrzaną. Jednak niewiele czasu potrzeba by Tomczyk odkrył co miało miejsce kilka lat temu i kto może być kluczem do rozwiązania zagadkowej zbrodni.

Dziecięce problemy często uważa się za błahe i nie warte dłuższego zastanowienia się. Niekiedy dorośli lekceważą sprawy, z którymi zwracają się do nich dzieci, uważając je za przesadzone lub wynikłe z niedojrzałości. Niewyjaśnione kwestie obciążają i niekiedy pozostawiają ślady, jakie nawet po latach są widoczne. Agata i Justyna od wielu lat wiedziały, że mogą na sobie polegać i w trudnych chwilach pomogą sobie nawzajem, teraz nadszedł moment próby. Czy przyjaciółki wyjdą z niego obronną ręką? Przeszłość niepokojąco zbliżyła się do teraźniejszości i zdaje się wskazywać kierunek, w którym powinno potoczyć się dochodzenie. Górskiej udawało się dotychczas lawirować pomiędzy sprawami zawodowymi i osobistymi, ale prowadzenie tej podwójnej gry nie można ciągnąć w nieskończoność. Policjantka musi opowiedzieć się po jakiejś stronie, niestety wiąże się to z przyznaniem się, iż nie do końca była z kimś szczera ... Może nowe fakty pozwolą jej wyjść z tej skomplikowanej sytuacji obronną ręką?

Zbrodnia i kara podobno są nierozerwalnie ze sobą połączone, jednak czasem rzeczywistość wypacza nieuchronność odpokutowania i kusi by sprawiedliwość zaistniała dzięki osobistej interwencji. Wówczas niezwykle łatwo jest stracić zdrowy rozsądek i poddać się jakże kuszącej myśli by wejść w rolę sędziego i kata ...

Przepisów na dobry kryminał jest wiele, jego królowa - Agatha Christie miała co najmniej kilka z nich opanowane do perfekcji. Królowa i jej młodsze następczynie poprzeczkę ustawiają bardzo wysoko poprzeczkę w dziedzinie rozwiązywania sensacyjnych zagadek. "Zapłata" Małgorzaty Rogali to kryminalna historia składająca się z wielu detali, które są elementami morderczej układanki, a ich dopasowanie do siebie podczas lektury dodatkowo intryguje. Kto zabił? Jaki był jego motyw? Dlaczego właśnie wszystko potoczyło się w tym, a nie innym kierunku? Na te pytania szukają odpowiedzi nie tylko bohaterowie, lecz i czytelnicy. Autorka umiejętnie wplotła również kwestie społeczne oraz ich bagatelizowanie przez tych, którzy powinni dostrzec istotę problemu. "Zapłata" to książka dla lubiących fabuły, w których niuanse i detale budują podstawy nieoczywistej historii.

Za możliwość przeczytania książki
 dziękuję Autorce:
 
Małgorzacie Rogali