poniedziałek, 22 czerwca 2015

Szukaj mnie ...

"Szukaj mnie wśród lawendy. Gabriela" 
Tom III
Agnieszka Lingas-Łoniewska

Premiera: 22.06.2015

Miłość, męska przyjaźń, zazdrość, duma i niedopowiedzenia. Piękna kobieta, mężczyźni oraz uczucie,jakie pojawia się niespodziewane i zaskakuje wszystkich. W przypadku Gabrieli to nie szkolna czy też nastoletnia miłość, przyszła później,nagle zaskakując nie tylko ją i Ivo, ale i otoczenie. Nikt nie spodziewał się,że będzie aż tak intensywna i tak szybko się rozwinie. Najbardziej zainteresowani nie byli przygotowani na nią i na to co ze sobą niesie - całkowitą zmianę planów i przede wszystkim odpowiedzialności za związek. Szczęście cieszy i pozwala zapomnieć o rzeczywistości, a w niej kryją się pułapki takie jak rozłąka, samotność, brak bliskiej osoby i zazdrość kogoś, kto wydaje się przyjacielem i jednocześnie osobą, jakiej można bezgranicznie zaufać. Do momentu zakochania się wszystko przebiegało całkowicie inaczej, kobiety pojawiały się w życiu Ivo, lecz były to jedynie przelotne znajomości, szybko kończące się bez większych emocji. Pojawienie się Gabi i uczucie, które zapowiadało się całkiem inaczej niż wcześniejsze do tej pory, zagroziło dotychczasowemu status quo. Tym razem mężczyzna "traci głowę" dla dziewczyny nie tylko dopiero co poznanej, ale zupełnie innej niż dotychczas spotykane. Co takiego jest w jasnowłosej Gabrieli, że właśnie ona zwróciła uwagę Ivo i utkwiła nie tylko w głowie, ale i sercu tego mężczyzny? Zresztą on również zrobił ogromne wrażenie na Gabi, oboje stanęli w obliczu uczucia, wymagającego od nich dojrzałości, a zwłaszcza zaufania drugiej stronie. Jednak gdy emocje sięgają zenitu brak pewności i kompromisu oraz rezygnacji z części swojej niezależności podkopują uczucie.

Trudno jest zapomnieć o miłości, która wciąż przypomina o swojej intensywności i unikalności. Niedopowiedzenia ranią równie skutecznie jak zdrada. Nieufność i wiara, w to co miało być prawdą wcale nią nie będąc, rozdziela dwoje ludzi, jacy wydawali się stworzeni dla siebie. Czy dadzą jeszcze szansę miłości, jaka przetrwała tak wiele zawirowań? Łączy ich tak dużo, chociaż pewne tajemnice z przeszłości wciąż przypominają o sobie i nie pozwalają naprawić dawnych błędów. Czasami warto zapomnieć przynajmniej na chwilę o dumie i głośno powiedzieć o tym co rani oraz wyjawić sekrety, nawet te najbardziej wstydliwe ...

Ostatnia część chorwackiej trylogii Agnieszki Lingas-Łoniewskiej jest równie intensywna jak wcześniejsze tomy. Wszystkie wątki powoli zostają domknięte, lecz najważniejsze jest historia miłości Gabrieli i Ivo, już zasygnalizowana, ale dopiero teraz w pełni przedstawiona. Gorące uczucia, gwałtowne emocje oraz bohaterowie, którzy nawet po ostatnim przeczytanym zdaniu, wciąż pozostają w pamięci sprawiają, że książka "Szukaj mnie wśród lawendy. Gabriela" wyróżnia się na tle innych historii o miłości. Autorka ponownie prowadzi postacie, a wraz z nimi czytelników, po zawiłych ścieżkach emocji, gdzie brukiem są dobre chęci oraz ludzkie błędy. Ostatni tom cyklu to opowieść o miłości, dojrzewaniu, uczeniu się na błędach i przede wszystkim o wybaczaniu. Piękne krajobrazy są tłem dla ludzi mających w swych rękach prawdziwe szczęście, lecz by je w pełni docenić muszą najpierw zmierzyć się z kłamstwem oraz własnymi słabościami.