poniedziałek, 27 listopada 2023

Za, a może przeciw?

Nowość:

„Poprawione”

Magda Mieśnik

Piotr Mieśnik

 

Operacje plastyczne są coraz bardziej popularne, chociaż wciąż budzą emocje. Osoby sławne co i rusz podejrzewane są o ich dokonanie, co bywa prawdą, ale nie zawsze. Jednak nie tylko dla nich są zarezerwowane i coraz częściej korzystają z nich „zwykli” ludzie. Często zapomina się również o tym, że służą celom medycznym, gdyż na pierwszym planie są te, mające na celu „poprawienie” wyglądu zewnętrznego, lecz także i komfortu psychicznego.

 

Na pierwszy rzut oka opinie związane z szeroko pojętą medycyną estetyczną polaryzują się wyraźnie, za i przeciw oraz nic pomiędzy nimi. Gdy przyjrzeć się już bliżej są one tak różne jak i ludzie. Przechodzenie z obozu do obozu też się zdarza, zmiana zdania następuje w różnorodnych okolicznościach. W „Poprawionych” szerokie grono bohaterów przedstawia swój punkt widzenia, czasem są one stereotypowe, ale również są takie, które ukazują ten mniej brany pod uwagę wariant. Wydawałoby się, że na ten temat już powiedziano wszystko, a cała reszta to kolejne przypadki znanych osób. Nic bardziej mylnego, Magda i Piotr Mieśnikowie nie skupili się jedynie na wybranej grupie bohaterów, zamiast tego przedstawili opinie szerokiej grupy osób, ich motywy oraz jak odbierali siebie przed i po operacjach lub zabiegach. Znane wszystkim stereotypy pokazane są w innym świetle – subiektywnym, z punktu widzenia najbardziej zainteresowanych. Nie tylko poddający się zabiegom otrzymali możliwość wypowiedzenia, lekarze też wypowiedzieli się. Dzięki temu czytelnicy otrzymują informacje z tak zwanej „pierwszej ręki”, tak różne jak i sami wypowiadający się. Zamiast wygładzonych odpowiedzi są szczere rozmowy, autorzy nie boją się zapytać o to, co wielu z nas miałoby ochotę.

 

Poddawać się operacjom plastycznym lub zabiegom medycyny estetycznej czy nie? Pytanie wcale nie mają aż tak prostej repliki jak można byłoby się spodziewać, zresztą nie jest ona jedna i stanowcza. Odpowiadający autorom „Poprawionych” mówią o swoich motywach, co ich skłoniło do tego kroku lub niekiedy kolejnych, dlaczego było lub jest ważne. To jedna strona, drugą są wypowiedzi osób, jacy są związani z tą branżą zawodowe. To, co ma ją do powiedzenia też nie jest stereotypowe, pewne mity sa obalane, inne natomiast ukazane obiektywnie. Łatwo jest osądzić, trudniej pokazać kulisy, odsłonić mniej wygodne fakty, lecz również wskazać interesujące informacje. Piękno i jego estetyka to zagadnienie niezwykle szerokie, za jakimi kryją emocje, czasem strach, aż za często kompleksy, bywa, że ból lub prostu chęć sprostania oczekiwaniom, nie zawsze własnym. Magda i Piotr Mieśnik nie zadowolili się obiegowymi poglądami, sięgnęli swymi pytaniami głębiej, wydobywając odpowiedzi ilustrujące osobiste powody oraz skutki. Prawdziwy obraz chirurgii lub szerzej mówiąc medycyny estetycznej zbudowany jest fragmentów, jakimi są indywidualne historie ludzi oraz tego, co skłoniło ich do kroku w tym kierunku.

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: