poniedziałek, 12 czerwca 2017

Życiowa szansa

"Doskonała pomyłka"
Katie Agnew


Każda rodzina ma swoje sekrety, mniejsze bądź większe, lżejszego lub poważniejszego kalibru, ale zawsze coś kryje się w zanadrzu. Czasem ich ciężar niosą ci, którzy nawet niosą świadomi, że one w ogóle są gdzieś głęboko schowane w pamięci bliskich. Kiedy w końcu wychodzą na jaw bywa, iż niosą z sobą bolesne oczyszczenie i dają możliwość wejścia na całkiem nową życiową ścieżkę.

Bycie czarną owcą jest zabawne do pewnego momentu, potem jest już to męczące, lecz tę rolę nie tak łatwo odrzucić, zwłaszcza gdy nie ma się pomysłu czym innym można by zająć się. Lady Sophia Beamount-Brown ma niewiarygodną wprawę w wpadaniu w kłopoty, wprost osiągnęła w tej dziedzinie mistrzostwo, a prasa "kibicuje" jej i szeroko opisuje kolejne tarapaty w jakie się wpakowała. Tak naprawdę Sophia ma dość bycia naczelną skandalistką, ale jakoś do tej pory dobre chęci młodej kobiety przynosiły odwrotny i na dodatek opłakany skutek. Rodzice nie chcą mieć z nią nic wspólnego i kategorycznie odcięli się od niej, jedynie babcia zawsze ją rozumiała. Lady Matilda Beamount-Perry, wielka gwiazda filmowa dostrzegała w swej wnuczce to co inni ignorowali, była przy niej w trudnych chwilach, teraz potrzebuje pomocy Sophie jak nigdy wcześniej. Staruszka miała niezwykłe życie, lecz u jego schyłku ma jedno pragnienie - jeszcze raz zobaczyć swój naszyjnik z pereł. Nie tak łatwo jednak spełnić życzenie lady Tildy, gdyż nie wiadomo gdzie on jest, a zdjęcia sprzed lat to jedyne co po nim pozostało, oprócz wspomnień z nim związanych oczywiście. Do tej pory Sophie nie podejrzewała siebie, że kiedykolwiek aż tak zaangażuje się w cokolwiek, lecz sprawa rodzinnego klejnotu jest dla niej czymś więcej niż tylko spełnienie zachcianki starszej kobiety. Wprost przeciwnie dzięki niemu i historiom z nim związanym dziewczyna zaczyna prywatne dochodzenie, a to co odkrywa zaskakuje ją i to bardzo. Ale najważniejszego wciąż jeszcze nie wie - kto obecnie posiada drogocenną biżuterię i dlaczego zniknęła ona z rodziny Beamount`ów? Zresztą perły te mają jeszcze więcej tajemnic i moc jakiej nikt po nich nie spodziewa się. Od kilkudziesięciu lat towarzyszą kobietom w przełomowych chwilach życia, kiedy ból i nadzieja wskazują nową życiową ścieżkę. Czy wieczna imprezowiczka ulegnie ich magii? Może w końcu da sobie szansę?

Przedwojenny przepych, powojenne cierpienie, hollywoodzka sława, wielka kariera, wielkie uczucia i naszyjnik z sześćdziesięciu siedem pereł wyłowionych u brzegów Japonii. Klejnot jakich mało powstał z ludzkich marzeń i miłości, ma ogromną wartość i to nie jedynie wyrażoną w pieniądzach, to co najważniejsze kryje się w wspomnieniach, których jest źródłem. Katie Agnew przy pomocy biżuterii opowiedziała historię kilku kobiet na przestrzeni prawie ośmiu dekad, w której nie zabrakło miłości, sławy, ogromnego bólu i równie dużego szczęścia oraz rodzinnych sekretów. "Doskonała pomyłka" jest niezwykłą sagą rodzinną, odsłaniającą przed czytelnikami arystokratyczną Anglię u schyłku potęgi imperium, Japonię jaka została zmieciona przez wojenny chaos, słoneczną Kalifornię w złotej erze Hollywood oraz współczesny świat jednocześnie odległy od tego wszystkiego i bliski dzięki wspomnieniom. Autorka wplata przeszłość w teraźniejsze wydarzenia przy pomocy między innymi listów, odsłaniających co nieco z tego co już miało miejsce i co wpłynęło na obecną sytuację w jakiej obecnie znaleźli się bohaterowie. "Doskonała pomyłka" opowiada o skomplikowanych związkach rodzinnych, popełnianiu błędów, podejmowaniu trudnych decyzji oraz odpowiedzialności za nie i próbie zadośćuczynienia.


               Za możliwość przeczytania  
        dziękuję: