sobota, 18 marca 2023

Migrena

Przedpremierowo:

„Jak radzić sobie z migreną”

Dr Katy Munro

Migrena nie jest żadną tajemnicą, a przynajmniej tak się wydaje, gdyż często o niej się słyszy. Ból głowy. Jednocześnie to prawda i nic bardziej mylnego. Ci, którzy znają ją z autopsji czują tę różnicę za każdym razem kiedy mają z nią do czynienia. Wielu uważa, że co najwyżej jest „tylko” dokuczliwsza. Zbyt dużo mitów, półprawd i niedopowiedzeń krąży wokół tej choroby, a odczuwa ją około czternaście procent ludzi czy miliony.

 

Tytuł zdaje się mówić wszystko „Jak radzić sobie z migreną”, ale jest czymś więcej niż jedynie książką, w jakiej zawarto garść lub więcej porad. Dr Katy Munro w pierwszej kolejności stara się przybliżyć chorym, ich bliskim i zainteresowanym, czym jest ta dolegliwość. Wpierw ogólnie, a następnie szczegółowo i jednocześnie bardzo przystępnie omawia migreny, od samych podstaw i ogólników do szczegółowych informacji. Nie są to wiadomości tylko i wyłącznie medyczne, autorka również zna migrenę z własnych doświadczeń, dlatego łączy osobiste doświadczenia z zawodowymi oraz naukowymi faktami. Krok po kroku odsłania to, co wcale nie jest taką oczywistością, zwłaszcza, że ma wiele twarzy i dotarcie do źródła  bywa długą drogą, a i specjalistów wcale nie ma tak dużo. Bywa mylona z innymi chorobami, nierozpoznawana, lekceważona, ci, którzy ją odczuwają niekiedy przez lata próbują w własnym zakresie i bez pomocy lekarskiej  przetrwać ataki lub szukają jej we właściwym miejscu, lecz niestety nie jest ona skuteczna. Jak więc sobie z nią radzić? Po pierwsze poznać z czym mamy do czynienia i praca dr Katy Munro będzie dobrym startem, ale i dla już bardziej zorientowanych w temacie zawiera wiele cennych wskazówek i przydatnej wiedzy.

 

Migrena nie jest mi tematem obcym, od kilku lat wiem co oznacza, mniej lub bardziej przypomina mi o sobie. Każdy odczuwa ją inaczej, chociaż objawy mogą być wydawać się takie same, lecz również różnić się ogromnie. Książka „Jak radzić sobie z migreną” została przygotowana tak, by czytelnicy mogli zapoznać się informacjami, które mogą pomóc zrozumieć chorobę i wesprzeć osoby tego potrzebujące oraz poszerzyć zasób tego, co wiemy. Pierwsze rozdziały przekazują podstawy, kolejne możliwe przyczyny, jak można zapobiec bólowi oraz jakie są jego rodzaje, nie zapomniano także o chorych, którzy kojarzą się bardziej z żeńską częścią społeczeństwa, co nie jest do końca prawdą. Omówiono też stosowane leki i terapie. Ważnym jest również przypominanie czytającym o tym, by zwrócili się do lekarzy, nie działali na własną rękę, gdyż bardzo łatwo zaszkodzić. „Jak radzić sobie z migreną” zrozumiale wprowadza w tematykę migreny, starając się nie pomijać istotnych szczegółów, ale też kierować do odpowiedniej literatury oraz przede wszystkim służby zdrowia. Publikacja podkreśla również rolę prewencji i dbania o zdrowie, jako jedno z podstawowego kroku w zapobieganiu i leczeniu.

 

Premiera:

22.03.2023

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: