czwartek, 21 września 2023

Na zawsze?

Nowość:

„Besties na zawsze”

Magdalena Winnicka

 

Na zawsze to bardzo dużo czasu, ale niekiedy wie się od pierwszej sekundy, że to będzie coś więcej niż na krótki moment. Potem jednak mijają zbyt szybko lata i nagle nic nie jest tak oczywiste jak wydawało się nie tak dawno. Co zrobić w takiej sytuacji? Uciec przed nieuchronnymi zmianami? Poddać się im? Czy próbować czekać na to, co przyniesie przeznaczenie?

 

Ona go zna od zawsze, on ją od chwili urodzenia. Katie i Connor są kimś więcej niż przyjaciółmi. Dziewczyna mogła liczyć na wsparcie, a mężczyzna przybywał z pomocą gdy tylko zaszła taka potrzeba. Tyle, że czas nie stoi w miejscu, chociaż podobno szczęśliwi podobno go nie liczą, jednak ten przypomina o swoim upływie w najmniej spodziewanym momencie. Jak przyjąć do wiadomości, iż na kogoś znanego zaczynamy patrzeć z całkiem inne perspektywy? Zignorować? Spróbować zwiększyć dystans? A może zastanowić się nad tym, co właśnie ma miejsce? Connor zauważa coś, co Katie wie od dawna, a prosta i serdeczna relacja zaczyna nabiera nowych barw. Nie tak łatwo przejść do porządku dziennego and czymś, co wydawało się całkowicie niewyobrażalne i ni było brane pod uwagę. W końcu znają się tak długo i do tej pory byli dla siebie jednymi z najważniejszych ludzi, lecz nie w takim sensie jak jedno z nich teraz pragnie, lecz czy na pewno? Co się zmieniło w międzyczasie? Katie nie jest już tą małą dziewczynką, Connor to także nie ten czternastolatek, ale całkiem nowa droga jaka się przed nimi rysuje nie jest łatwa do zaakceptowania. Jakie decyzje podejmą?

 

Czy to jeszcze przyjaźń czy może już … miłość? W tym przypadku odpowiedź jest skomplikowana i wiąże się odpowiedzią także na pytanie czy w ogóle to uczucie ma jakikolwiek sens? Jak to w ogóle możliwe i kiedy zaczęło się? Magdalena Winnicka w swojej najnowszej książce splata kilka motywów. Każdy z nich wystarczyłby na jedną historię, a kiedy pojawia się kilka na autorze spoczywa nie lada odpowiedzialność. W „Besties na zawsze” potencjał wszystkich został odpowiednio wykorzystany, w odpowiednich momentach głos zostaje oddany jednemu z nich, natomiast pozostałe dopełniają go. Ta historia rozpisana jest na dwóch głównych bohaterów, czytelnik otrzymuje możliwość spojrzenia na akcję z mocno różniących się perspektyw, co jeszcze podbija całość. Jednak oczywiście najważniejsza jest sama fabuła, w której nie brak  silnych emocji, pchających wątki w kierunkach zaskakujących i stawiających niejedno pod znakiem zapytania. Różnica wieku, akcja tocząca się na przestrzeni kilkunastu lat, oraz postacie, jakie zmieniają się na oczach czytających, spojone są całą gamą uczuć, ewoluujących raz szybciej, raz wolniej, dojrzewając do momentu kiedy trzeba na nie spojrzeć z zupełnie innego punktu widzenia. A zakończenie oznacza niecierpliwe oczekiwanie na dokończenie historii dwojga ludzi, znajdujących się w całkowicie różnych momentach życia i równocześnie połączonych czymś więcej niż wydawało się to możliwe.

 

Za możliwość przeczytania 
książki 
dziękuję: