sobota, 29 stycznia 2022

Lekcja człowieczeństwa

 „hTraE 2120 Lekcja”

M.J. Rogalska

 

Jakie jest spojrzenie na naszą teraźniejszość oraz przeszłość z perspektywy kogoś z przyszłości, idealnej, nie skażonej wadami? Czy naprawdę nasi potomkowie są tak zupełnie różni od nas? A może po prostu po prostu odrobili lekcję z tego, co było i umieli nauczyć się na błędach swoich przodków? Co dostrzega się patrząc za siebie?

 

Zgodność, jednomyślność, działanie dla dobra ogółu, w którym jednostka nie jest poświęcana. W takim świecie żyje Triv, wydaje się, że zna go już doskonale, lecz tak naprawdę uczy się go, tak samo jak i korzeni, z których wywodzi się. hTraE jest jej ojczyzną, prawnukami, jacy osiedlili się na tej planecie. Jak ma zrozumieć ludzi jeśli egzystuje w całkiem odmiennym środowisku? Nie ma w nim kłótni, odmiennych poglądów, wojen czy nawet konfliktów. Ideał, o jakim kiedyś marzono stał się faktem. Co da dziewczynie poznawanie tego, czego już nie ma i nie będzie? W końcu marzenia stały się faktem, więc kolejne generacje mogą ze spokojem spoglądać przed siebie i rozwijać się, lecz czy tak jest w rzeczywistości? Podobno historia kołem toczy się, a sięganie po więcej i patrzenie dalej od zawsze popychało nas by pójść dalej niż inni. Czy aż zmieniliśmy się by o tym zapomnieć? Co z istotą człowieczeństwa? Triv jest ciekawa, nie zadawalają jej proste odpowiedzi, chce zobaczyć więcej i zadaje pytania, odmienne, czyżby rewolucyjne?


Fantastyka w wydaniu, które nie ma wciskać w fotel, lecz uruchomić nasze szare komórki i sprawić, że zaczną one pracować na najwyższych obrotach. „hTraE 2120 Lekcja” ma w sobie to wpierw nieokreślone „coś”, sprawiające, że rozpoczynamy lekturę, by po chwili poczuć zafascynowanie tym, co mamy przed oczami. M.J. Rogalska napisała naprawdę niezwykłą książkę, w jakiej dosłownie każda strona zawiera materiał do refleksji, jednocześnie intryguje całkowicie autorską wizją scenariusza tego, co może mieć miejsce. To nie jest historia z gatunku fantastyki do jakich jesteśmy najczęściej przyzwyczajeni, bez ujmy dla inny powieści, to po prostu całkowicie odmienna, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Autorka połączyła swoje pomysły z naukowymi faktami i teoriami, tworząc zupełnie niepowtarzalną opowieść. Odnajdujemy w niej wyraźne echa filozofii, nie jednego nurtu, lecz wielu, nadającej całości unikatowego smaku. „hTraE 2120 Lekcja” jest czytelniczym doświadczeniem, pozostającym na długo w nas po przeczytaniu. Utopijna charakter zaczyna ewoluować w całkiem nieoczekiwanym kierunku, intrygującym i niespodziewanym, ukazującym drugie dno, dalekie od tego, jaki mogliśmy przypuszczać. Pisarka podsyca mistrzowski nasze zainteresowanie i w zupełnie nieoczekiwanych punktach dokonuje zwrotów w akcji. Fabuła ma ponadczasowy charakter, opiera się z jednej strony na przeszłości, z drugiej na potencjalnej drodze, jaką będzie kroczyć ludzkość, lecz z całkowicie niespodziewanym kierunkiem, pytanie czy obranym raz na zawsze …

 

 

 

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: