wtorek, 20 września 2011

Bliźnięta na szóstkę

"Celny strzał"

Jack Higgins


Zgodnie z hasłem z okładki "Celny strzał" jest sensacją dla młodzieży i chociaż do tej grupy już się nie zaliczam, okazało, że równie dobrze trafia ona do starszej części czytelników. Historia autorstwa Jacka Higginsa i Jacka Richardsa jest kolejną z serii o rodzeństwie - Jade i Rich`u Chance, którzy są uczestnikami sensacyjnych przygód na pograniczu gier wywiadów i rozrachunków z przeszłością ich ojca. Bliźnięta pozostając pod cokolwiek mało konwencjonalną opieką rodzica - byłego komandosa SAS i obecnego pracownika tajnych służb, mają urozmaicone życie, sceny jak z filmów z agentem Jej Królewskiej Mości są od jakiegoś czasu i ich udziałem. Przy takim wzorze jaki mają ze strony opiekuna nie są biernymi pionkami w wydarzeniach, jakich mają okazję być uczestnikami, oczywiście wszystko zaczyna się mniej lub bardziej przypadkowo,lecz rozwoju fabuły jest już typowy, w dobrym tego słowa znaczeniu, dla sensacyjno szpiegowskich opowieści.

Tym razem młodzi bohaterowie mają nadzieję na dłuższy spokój, od ostatniej przygody minęło trochę czasu, nic też nie zapowiada by najbliższy czas miało coś niespodziewanego zakłócić. Ich ojciec jest na kolejnej misji, a oni mają wreszcie czas by rozpakować się po przeprowadzce. Właśnie podczas przeglądania pudła z rzeczami głowy rodziny, wypada zdjęcie z jego czasów gdy był komandosem, nic dziwnego można powiedzieć, tylko właśnie ta fotka będzie ważnym detalem w nadchodzącej "awanturze". Jeszcze tego samego wieczoru rozlegają się strzały gdzieś pod oknami domu, a zaraz potem towarzysz broni rodzica sprzed lat prosi o pomoc. W ten sposób znowu Jade i Rich są w samym środku zamieszania, gdzie wroga strona jest niewiadoma, a człowiek, który jest sprawcą ich kłopotów to właśnie mężczyzna, znajdujący się na ojcowskiej fotografii. Wspólna ucieczka jest realizowana przy odgłosie strzelaniny, taranowanych płotów, rozbijanych samochodów, ale tak naprawdę to dopiero wstęp do całej historii, bo czy ścigany na pewno jest tym za kogo się podaje? Na pewno był na zdjęciu sprzed lat, ale czy nie podszył się za kogoś innego? Podczas pościgu Rich zostaje schwytany, ale jego siostrze wraz z dawnym znajomym ojca udaje się umknąć, tylko komu z rodzeństwa w rzeczywistości przypadnie rola zakładnika? Przeszłość daje o sobie znać, a w porachunki wplątane zostaje po raz kolejny młodsze pokolenie Chance`ów. Dlaczego właśnie na celownik wzięto tę rodzinę, czy przyczyny leżą w pewnej akcji sprzed lat?

Fabuła wbrew pozorom nie odbiega od "dorosłych" odpowiedników, zawiera wszystkie elementy gatunku - czyli szybką i z wieloma zwrotami akcję, tajemnicę będącą głównym motywem, humor, egzotyczne tło oraz nieszablonowych bohaterów głównych. Przy takich elementach składowych lektura mija szybko i przyjemnie a to że grupą docelową jest młodzież schodzi na plan dalszy.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi
Sztukateria oraz wyd. WILGA