czwartek, 4 maja 2023

Plotka i zbrodnia

Nowość:

„Poradnik prawdziwej damy.

Przewodnik po plotkach 

i zbrodni”

Dianne Freeman

Damą być, damą być … No cóż czasem to dość trudne zadanie, zwłaszcza jeśli otoczenie wymaga nienaganności, wprost perfekcyjności, natomiast okoliczności więcej niż kuszą by pójść całkiem inną drogą. Jak pogodzić te dwa, jakże różne kierunki? Jedynie niektóre panie mają talent by równocześnie czarować nieskazitelnymi manierami oraz zajmować się tym, co jest intrygująco niewłaściwe!

 

Ten sezon towarzyski dał się we znaki hrabinie Harleigh, śledztwo, zbrodnia, śmierć szwagierki i żałoba jako kropka nad „i”. Nadszedł czas na trochę odpoczynku, chociaż Londyn w sierpniu raczej nie jest oazą spokoju, ale Frances to wystarcza, zwłaszcza, że przed nią trochę pracy. Wprowadziła na salony siostrę i to z sukcesem, pozostaje jeszcze pomóc w matrymonialnej materii kuzynowi Charlesowi, co nie powinno nastręczyć zbyt dużych problemów. Jednak kiedy z życiem żegna się niedoszła kandydatka na jego żonę, a cień podejrzeń pada na niego trzeba zakasać rękawy i przyjrzeć się z bliska tej sprawie. Pomoc uczynnego sąsiada jak najbardziej także przyda się. Może stróże prawa mają inne zdanie, lecz bycie damą daje fory, tak samo jak i zdobyte doświadczenia w kryminalnej materii oraz kontakty w towarzyskiej śmietance. Co doprowadziło do zejścia z tego padołu Mary Archer? Może sekrety jakie miała oraz tajemnice innych, które znała? Ten trop jest doskonałym punktem wyjścia dla dochodzenia oraz oczyszczenia z zarzutów krewniaka. Szarmancki sąsiad również okazuje się przydatny, tak samo jak i śledcza intuicja lady Frances. Czyżby szantaż był motywem zabójstwa szanowanej przedstawicielki londyńskiej socjety? A jeśli morderca ma już na oku kolejną ofiarę? Praca detektywa bywa niebezpieczna, a hrabina Harleigh znalazła się blisko rozwiązania morderczej zagadki …

 

Wiktoriańska Anglia, wyższe sfery, okolice Belgravii i Mayfair oraz tajemnicza śmierć damy. Z takich elementów Dianne Freeman po raz drugi utkała intrygującą kryminalną opowieść z historycznym tłem. Jak sam tytuł wskazuje plotki i zbrodnia są w centrum zainteresowania tak bohaterów jak i czytelników. Prawdziwie zabójczy duet jak się okaże, który został umiejętnie zmieszany z faktami oraz fikcją literacką. Autorka prowadzi nas krętymi drogami do finału, na który oczywiście czekamy, lecz wszystko co na niego składa się jest ciekawe i przede wszystkim wciąga nas do rozwiązania zbrodniczej zagadki. „Przewodnik prawdziwej damy” w drugiej odsłonie nie stracił nic ze swojego uroku, lekkości opowiadania, a sami bohaterowie również nadal zaskakują, zwłaszcza, iż coraz śmielej poczynają sobie jako nie do końca amatorscy detektywi. Londyn w ostatnich latach dziewiętnastego wieku, sztywne zasady, śmietanka towarzyska oraz postacie, wymykające się z typowych ram sprawiają, że książkę czyta się szybko i bez zbędnych pauz z uwagi na to, iż chcemy jak najszybciej dotrzeć do odpowiedzi na kluczowe pytanie. Dianne Freeman nie podaje jej na tacy, kluczy pomiędzy wątkami, podsuwa tropy, rzuca cień podejrzeń, by w końcu odkryć karty, oczywiście nie od razu wszystkie, na to przyjdzie czas w finałowym punkcie. 

 

 
Za możliwość przeczytania 
książki 
dziękuję