środa, 26 kwietnia 2023

Drażliwe i co dalej

Nowość:

„Odzyskaj kontrolę 

nad jelitami”

Dr. n. med. Karolina Radwan

 

Dbanie o zdrowie nie jest już synonimem tylko i wyłącznie odpowiedniego trybu życia oraz rozwiązywaniem problemów pojawiających się z wiekiem. Tak jak już oczywistym jest dla większości, że o umysł należy zadbać, tak z jelitami czyli naszym drugim mózgiem sprawa już nie jest wcale oczywista. Kojarzą się nam jako organ znajdujący się na samym końcu listy i raczej przypominamy sobie kiedy mamy z nimi problem, a na co dzień rzadko poświęcamy im uwagę. Jednak dla kilkunastu procent naszej populacji są problemem codzienności. Zespół jelita drażliwego dla wielu nie jest nieznanym pojęciem, niestety kolejne osoby szybciej niż mogłyby się spodziewać mogą zostać zmuszone  przez własny organizm by poznać kulisy tego schorzenia.

 

Przewlekła, nieuleczalna, dająca się we znaki, zbyt często ograniczająca, na dodatek zbyt często lekceważona i niestety nierozpoznawana. Jak więc funkcjonować z takimi dolegliwościami? Najlepiej gdyby diagnoza pojawiał się jak najszybciej, nie własna, lecz lekarska. To ona jest kluczem, podejrzenia nie zastąpią pewności. Doktor Karolina Radwan swoją książka daje możliwość zapoznania się z tematyką, udziela w niej również przydatnych wskazówek, przypomina również, że wciąż pojawiają się nowe informacje i wyniki badań, dzięki którym zespół jelita drażliwego staje się coraz bardziej znany. Jednak pozostaje jeszcze dużo do wyjaśnienia, zwłaszcza, że diagnostyka wcale nie jest tak prosta. Nie wszystkie objawy związane są z tą jednostką chorobową, tak samo jak i chorzy mogą mieć różne od typowych objawy. „Odzyskaj kontrolę nad jelitami” szeroko omawia zagadnienia z jakimi spotykają się chorzy, kolejne rozdziały umożliwiają zapoznanie się od przyczyn, ale także dostajemy wiedzę co jest prawidłowe, a co nie w funkcjonowaniu tego organu. Autorka również przekazuje metody leczenia, te farmakologiczne oraz związane z innymi terapiami.

 

Każda choroba jest inna, każdy chory może odczuwać jej choroby inaczej, tak samo jest i w przypadku tej. Wiele nieprawdziwych wiadomości krąży, rzetelna wiedza jak zawsze wydaje się na wyciągnięcie ręki, lecz jeśli chcemy mieć pewność to powinniśmy korzystać z źródeł fachowych. To ostatnie czasem jest dla laików mało zrozumiałe, doktor Karolina Radwan postarała się przybliżyć tematykę jak najbardziej przystępnie, skupiając się na najważniejszych zagadnieniach. Jednocześnie odpowiada na często pojawiające się pytania oraz te z kontaktów z pacjentami. „Odzyskaj kontrolę nad jelitami” jest dobrym kompendium wiedzy, pozwalającym na poznanie choroby, tego, co z sobą niesie, lecz też jak jej zapobiegać. Nie lekceważone są obawy osób, doświadczających skutków schorzenia, omówienie tego, co jest podstawą do udzielenia konstruktywnych rad. Autorka zwraca uwagę na główne kwestie, jakie nie zawsze traktujemy całościowo, chociaż są one połączone łańcuchem przyczynowo-skutkowym.

 

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: