piątek, 10 maja 2019

Premiera wkrótce

Premiera wkrótce„Ostra jazda” Ryszarda Ćwirleja, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i niekwestionowanego mistrza neomilicyjnych kryminałów, otwiera nowy rozdział w twórczości poznańskiego pisarza. To jego pierwsza powieść osadzona w dzisiejszych realiach. Nowa książka zachwyci zarówno wiernych fanów autora, którzy pokochali go za humorystyczne opisy milicyjnych absurdów, jak i miłośników współczesnych kryminałów. „Ostra jazda” w księgarniach od 5 czerwca.
               Jest rok 2015. W Poznaniu niedaleko Szkoły Wojsk Pancernych żołnierze znajdują zwłoki zastrzelonego kolegi. Żandarmeria rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone bardzo nieudolnie i nie przynosi żadnych efektów. Kilka tygodni później na obrzeżach miasta przechadzający się po lesie grzybiarz natrafia na ciało młodej kobiety. Sekcja zwłok nie pozostawia wątpliwości, że przyczyną jej śmierci był strzał w głowę z bliskiej odległości, co jednoznacznie wskazuje na egzekucję. Dochodzenie w sprawie morderstwa zostaje powierzone funkcjonariuszom z komendy w Szamotułach. W odkryciu prawdy ma im pomóc przysłana z Poznania sierżant Aneta Nowak, młoda adeptka prawa, dla której będzie to pierwsze duże śledztwo.
               W tym samym czasie Poznaniem wstrząsają sensacyjne doniesienia jednej z lokalnych gazet. Zdaniem dziennikarzy powszechnie szanowany naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Alfred Marcinkowski, w czasach PRL-u współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Wielu uważa, że ktoś próbuje Marcinkowskiemu zaszkodzić, ale naczelnik, starając się uniknąć niechcianego rozgłosu, udaje się na przymusowy urlop.
               Co łączy te trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy? W skomplikowane policyjne śledztwo pełne fałszywych tropów zaangażują się: Mirosław Brodziak, dyrektor Banku Ziemskiego, podinspektor Mariusz Blaszkowski, zastępca Marcinkowskiego, oraz Teofil Olkiewicz, dawny milicjant, a teraz właściciel pijalni „Świat Wódek”.
            Ostra jazda” to kolejny mocny tytuł w dorobku jednego z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów. Tym razem akcja rozgrywa się w 2015 roku, wiele lat po transformacji ustrojowej, ale wspomnienia PRL-u nadal są żywe. Poznański pisarz w charakterystyczny dla siebie sposób i z dużą dawką czarnego humoru opisuje zastaną rzeczywistość. Nowa powieść ma wszystko to, za co czytelnicy uwielbiają Ryszarda Ćwirleja. Mistrzowsko skonstruowana intryga, wielowątkowe śledztwo, pełnokrwiste postaci oraz wartka akcja to znaki rozpoznawcze jego prozy.
            Ryszard Ćwirlej to pisarz, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego – kryminału neomilicyjnego. Jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. W Wydawnictwie Muza ukazało się dotychczas osiem tytułów – w roku 2019 „Trzynasty dzień tygodnia”, w roku 2018 „Śmiertelnie poważna sprawa” i „Masz to jak w banku”, w roku 2017 „Milczenie jest srebrem”, „Mocne uderzenie” oraz „Ręczna robota”, a w roku 2016 książka „Śliski interes”, uhonorowana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2017 prestiżową Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.