środa, 14 września 2011

Dariusz Doliński w przybliżeniu


Tym razem przedstawiam wywiad z Dariuszem Dolińskim, autorem książki "Darkar. Poświęcenie", której drugi tom ukaże się wkrótce


- Jak rodzą się pomysły na książki?
Pomysły na książki są związane z moimi doświadczeniami życiowymi. Bazują też na wielu obserwacjach współczesnego nam świata. Pisząc, niejako, dzielę się swoimi spostrzeżeniami z czytelnikiem. Zresztą, uważam, ze świat jest pełen opowieści, które należy tylko spisać i pokazać ... Świat, po prostu jest pełen pomysłów. Tylko trzeba czerpać i pisać. W tej chwili jestem na etapie pisania II tomu Darkara pod tytułem Darkar - Narodziny. Potem w planach są III tom Darkara a zaraz po nim dwie powieści współczesne.

- Skąd czerpie Pan inspiracje?
Jak powiedziałem wcześniej z otaczającego nas świata. Jest tego wiele. Wiele pomysłów pisze życie.

- Którą pozycję ze swojego dorobku literackiego najchętniej widziałby Pan na dużym ekranie?
Trudno w tej chwili stwierdzić. Po pierwsze napisałem dopiero I książkę. Co prawda mam już w głowie pomysły na kilka innych dzieł, co zresztą wspomniałem wcześniej. Jednak pod kątem dobrej zabawy , rozrywki na pewno Darkar, miałby szanse się sprzedać i spodobać widzowi. Z innej jednak strony być może ktoś powinien sfilmować moją współczesną prozę ( w planach do napisania), która z sobą na pewno niesie wizje naszego świata współczesnego. Obraz polski.

- Proszę podać 3 tytuły ulubionych książek. Odegrały w Pana życiu ważną rolę? Darzy je Pan sentymentem? Proszę zdradzić szczegóły.
Mika Waltari - Egipcjanin Sinuhe, Ceram - Bogowie, groby i uczeni, Nikos Kazantzakis - Ostatnie Kuszenie Chrystusa, Michał Bułhakow - Mistrz i Małgorzata.Jednak z tych wymienionych najważniejsza dla mnie jest powieść Kazantzakisa. A to dlatego, że podejście greckiego pisarza do historii życia naszego zbawiciela jest inne. Wymiar tej postaci jest tak ludzki, niepodobny do boskości, która dla nas jest dogmatem, nie podlegającym dyskusji. Warto przeczytać. Zwłaszcza dla każdej osoby wierzącej jest to lektura obowiązkowa.

- Którego z pisarzy (polskich i zagranicznych) darzy Pan największym autorytetem?
Jest ich zbyt wielu, by wymienić.

- Gdyby nie był Pan pisarzem to... no właśnie, kim chciał Pan zostać?
Pisarzem jestem po godzinach. Z pisarstwa, niestety, nie żyję. Na razie traktuję to jako hobby i spełnienie marzeń.Kiedyś bardzo chciałem być lekarzem...

- Jaki jest Pan ulubiony film? Dlaczego właśnie ten?
Uwielbiam kino. ulubionych filmów mam co najmniej kilka. Jednak najbardziej lubię kino Malicka. Jak choćby "Cienka czerwona linia". Film jest wstrząsający. Zwłaszcza scena zdobywania obozu japońskiego przez amerykan. prawdziwa poezja. Bardzo mocne. polecam.
A seriale? Lubi je Pani oglądać? Jeśli tak, to jaki jest Pana zdaniem najlepszy, oraz który z emitowanych obecnie zasługuje na uwagę.
Nie lubię seriali.

Jaki gatunek muzyki jest Pan najbliższy? Proszę podzielić się z nami swoimi ulubionymi wykonawcami.
Rock i metal. Ale w zasadzie słucham teraz wszystkiego, co warte posłuchania. Polecam: U2,Lamb, Metalica, Clanad, Pink Floyd i wiele innych.
Domyślamy się, że największą pasję stanowi pisanie. A poza nim? Ma Pana inne hobby?
Filmy, kino, ogród, piłka nożna.

- Największe marzenie? Już zrealizowane? Czy może jeszcze przed Panią?
Dotychczas było nim napisanie książki. Właśnie je zrealizowałem.

Pani motto życiowe?
Czasami, gdy wstaję widzę czerwony świt,
Jeźdźców skłębionych kolumbusami chmur,
A na horyzoncie jest miasto,
Szare betonem ludzką maską,
Tak dalekie, tak bliskie w chęci bycia sobą - Chciałby Pan coś jeszcze powiedzieć naszym czytelnikom
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.