sobota, 3 marca 2018

Tysiąć, dziesięc tysięcy, milion„Milion światów z Tobą”
Claudia Gray

Każda myśl, urzeczywistniona w postaci czynu, ma swoje konsekwencje, nawet jeśli od razu brak jakichkolwiek efektów. Niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale bywa i tak, że musimy stawić czoła swoim krokom z przeszłości i temu co przyniosły. Przyszłość zależy od tego jak będzie reakcja, przeszłości nie da się już poprawić, lecz obecna chwila daje niejedną okazję by zmienić to co okazało się błędem. Ale czy jesteśmy w stanie wykorzystać taką szansę?

Marguerite jest podróżnikiem doskonałym, poznała już wiele alternatywnych światów i wie, że to co wydawało się wspaniałą przygodą i niewyobrażalnym odkryciem ma również mroczniejszą stronę. Ostatnie wydarzenia pokazały jak łatwo naruszyć kruchą równowagę i jakie mogą być tego skutki, jednakże to nic w porównaniu z zamierzeniami Triad. Organizacja ta nie cofnie się przed niczym by urzeczywistnić swój cel, a jej macki sięgają wszędzie i wszystkich. Czy opór kilkorga ludzi jest w stanie zatrzymać machinę mającą przynieść zagładę milionom istnień? Marguerite wykazała się odwagę już nieraz, dzięki jej wysiłkom Paul został ocalony, lecz nic nie pozostaje bez echa, oboje płacą cenę za jego rozszczepienie. Ale jest to niczym w porównaniu do najnowszych planów Triad, teraz stawka jest o wiele większa i jakikolwiek nieprzemyślany ruch oznacza jedno … Wydaje się, że szala zwycięstwa przechyla się niepokojąco w złą stronę, bo czy jednostki mogą uratować nieskończoność? Za Marguerite stoją najbliżsi gotowi pomóc dziewczynie w każdy możliwy sposób, jednak podróżnikiem doskonałym jest tylko ona … Poświęcenie jednej osoby dla dobra ogółu to heroizm, jak więc nazwać sytuację dokładnie odwrotną?

Tysiąc, dziesięć tysięcy, milion, to niewiele jeżeli przeciwstawi się to bezmiarowi alternatywnych światów, lecz liczy się przecież każde pojedyncze uniwersum, a przede wszystkim każdy człowiek. Trylogia stworzona przez Claudię Gray jest mistrzowską składanką detali, połączonych naukowa prawdą i fantastyczną fikcją oraz postaciami, zaskakującymi wciąż od nowa. „Milion światów z Tobą” tak jak i poprzednie tomy ukazuje czytelnikom nieograniczoność fantazji autorki w kształtowaniu poszczególnych wątków oraz niespodzianek jakie czekają bohaterów i czytających. Tej części nie brak spektakularności wcześniejszych tomów, ale wydaje się on mroczniejszy, kolejne wydarzenia następują po sobie z o wiele szybszym tempem. Nim nastąpi finał czeka czytelników lektura, w jakiej nie brak emocji, ważnych pytań – nawet z gatunku tych egzystencjonalnych, a pod warstwą utopii kryje się niepokojący obraz pewnych zjawisk, mogących mieć miejsce już niedługo. „Milion światów z Tobą” jest również historią o miłości, każdy z uczuciowych wątków to odrębna opowieść o ludziach i ich pobudkach oraz tym co motywuje do nadludzkiego wysiłku, lecz i nieludzkiego okrucieństwa. Gdzieś pomiędzy fantastyką i rzeczywistością Claudia Gray znalazła punkt wyjścia dla swojego pomysłu, który dopracowała w każdym szczególe, nie gubiąc się w poszczególnych elementach i jednocześnie dbając by całość fabuły była spójna i intrygująca. 

Za możliwość przeczytania książki 


dziękuję wydawnictwu:
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo jaguar