czwartek, 10 maja 2012

Cena informacji

„Informacjonistka”
Taylor Stevens 
Informacja, najcenniejszy towar na świecie, cena za nią jest nieograniczona, ten kto ma do niej dostęp stawia warunki, a pozostali muszą się dostosować, no chyba że uzyskali je z innego źródła, ale to nie jest zadania ani łatwe, ani bezpieczne.

Vanessa jest jedynym w swoim rodzaju dostawcą, jej zadaniem jest zdobywanie wiadomości, bez względu na koszty i miejsce. Takie zajęcie nie jest dla ludzi lubiących spokój i uporządkowane życie, wręcz przeciwnie – wymaga podróży, czasem nagłych i w najodleglejsze miejsca na świecie. Talent aktorski i zdolność kamuflażu są podstawowymi umiejętnościami, a jeżeli ktoś umie wyciągać wnioski nawet ze skrawków rozmów może rozpocząć działalność w zawodzie, którego mistrzynią jest właśnie Vanessa Munroe. W jednym dniu uwodzicielska kusicielka, w drugim młody chłopak, w kolejnym jedna z wielu osób, które spotyka się na co dzień, bez zwracania szczególnej uwagi na nich. Dla informacjonistki zmiana wyglądu to nic trudnego, dzięki temu przybiera maski jakie są w danej chwili niezbędne dla wykonania zadania. Życie na walizkach, bez miejsca określanego jako dom i rodziny, nikt i nic nie jest w stanie jej przeszkodzić w wykonaniu zadania. Munroe jest najlepsza i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a kolejne zlecenie intryguje ją i jednocześnie może stanowić wyzwanie dla niej.

Emily Burbank zaginęła podczas wakacyjnej wyprawy do Afryki, kolejne grupy poszukiwawcze nie umiały zdobyć żadnych wiadomości na temat dziewczyny. Nawet odnalezienie jednego z jej towarzyszy nie wniosło nic nowego do dochodzenia. Ostatnią nadzieją jest Vanessa, ojciec zaginionej oferuje sto tysięcy dolarów za samo spotkanie z łowczynią informacji, a kilka milionów czeka gdy zdecyduje się na podjęcie śledztwa.  Ale czy pieniądze mogą wynagrodzić ból jaki wywołuje przeszłość? Wspomnienia nadal są bolesne, upływający czas nie sprawił, że są mniej odczuwalne, wciąż przychodzą w koszmarach, tak jak na jawie jak i we śnie, jedynie praca może je na trochę oddalić. Przyjęcie sprawy Emily równa się z powrotem do miejsca, z którego Vanessa uciekła wiele lat temu. Jednak wreszcie nadarza się okazja by stawić czołu temu co w dalszym ciągu rani. Afrykańska ziemia nie jest zbyt przyjazna dla obcych, a czasem bywa śmiertelnie groźna także dla swoich dzieci, szczególnie gdy zdrada przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Życie ludzkie jest bezcenne, lecz czasem nadaje się mu konkretną wartość, dla której warto zrobić wszystko, dosłownie i w przenośni. Cena zaufania bywa wysoka, a za darzenie nim nieodpowiedniej osoby ponosi się wysokie koszty, podobnie jak za jego nadużycie. Śmierć za śmierć, tylko lub aż tyle ...

"Informacjonistka" to thriller, w którym przeszłość jest kluczem do przyszłości, a teraźniejszość rozlicza to co miała miejsce wcześniej. Los za wszystko wyznacza opłatę, żaden czyn człowieka nie przechodzi bez echa, za wszystko trzeba ponieść konsekwencje. Ten kto myśli, że przechytrzy mistrzynię zdobywania informacji popełnia błąd, bo kto jak nie ona jest w stanie dotrzeć do wiedzy zarezerwowanej dla nielicznych? Komu może zależeć by poszukiwania Emily nie były kontynuowane? Kto stoi za zniknięciem córki milionera i jaki jest jego prawdziwy cel? Czyżby nie wzięto pod uwagę tego, że Vanessa zawsze kończy swoje zadania, bez względu na okoliczności?

Afryka od strony, która nie bywa tematem filmów podróżniczych i nie gości na kolorowych stronach albumów, rzadko jest tematem książek. Rzeczywistość przedstawiona przez Taylor Stevens bliższa jest wieczornym wiadomościom i newsom o kolejnej wojnie, w takich realiach autorka stworzyła intrygującą historię, w której trudno przewidzieć zakończenie. Nim jednak nastąpi kulminacja fabuła swymi zwrotami akcji zaciekawi każdego kto lubi zagadki oraz intrygi, następujące po sobie w bardzo szybkim tempie i zaskakujące czytelnika.
Za możliwość przeczytania ksiażki Dziękuję wyd. Rebis