poniedziałek, 6 marca 2023

Skomplikowane związki międzludzkie

Przedpremierowo:

„Jak przyciągać dobrych ludzi”
Marián Rojas Estapé

 

Kto by nie chciałby mieć w swoi otoczeniu samych dobrych ludzi? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt trudne, wystarczy odpowiednio dobrać sobie znajomych. No i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, gdyż jednym to się udaje tak jakby mimochodem, a drudzy wciąż trafiają na niewłaściwe osoby. W czym tkwi sekret? A może to wcale nie żadna tajemnica?

 

Co trzeba więc zrobić, jak się zachować by cieszyć się towarzystwem dobrych ludzi? Marián Rojas Estapé już od pierwszych stron swojej książki skupia się na tej relacjach jakie mamy z innymi oraz naszą rolą w nich. W końcu nie jesteśmy samotną wyspą, a jednostką społeczną, dla której więzi międzyludzkie są istotnym tematem w egzystencji. Tę ostatnią determinuje dużo więcej czynników niż mogłoby się wydawać. To równocześnie bardzo osobista kwestia, ale i zbiorowa, zależy od nas i od innych, skomplikowane? Tak i nie. Jak zawsze gdy idzie o człowieka oraz jego potrzeby, proste i złożone, zależne i niezależne od niego. Co więc wpływa na nas gdy „dobieramy” sobie znajomych? Hormony, układ nerwowy, wychowanie, zdobyte doświadczenia i wzorce podpatrzone. Prawdziwy galimatias, a nawet o wiele więcej. On nas skłania do podjęcia konkretnych wyborów, w zależności co będzie miało decydujący głos takie one będą. Co jeśli będą one błędne, toksyczne? Czy nic nie da się zrobić? Zawsze będziemy kroczyć jedną ścieżką? Nie, jeśli zrozumiemy czym kierujemy się i skąd to wynika, nie jest to proste zadanie. Nie zawsze uczymy się na błędach, ponieważ nie każdy je dostrzega i co równie ważne odpowiednio interpretuje. Do tego dochodzą nowe odkrycia, rzucające nowe światło na znane nam sprawy.

 

„Jak przyciągać dobrych ludzi” jest swoistym kompendium wiedzy, próbującym przybliżyć czytelnikom co wpływa na nasze zachowania w zakresie związków międzyludzkich. Autorka stara się objaśnić ich źródła jak najobszerniej, przytaczając wiedzę naukową oraz własne doświadczenia zawodowe z pracy jako psychiatra i psychoterapeutka. Nie zarzuca ogromną ilością różnorodnych informacji, ale grupując w rozdziały omawia co za nimi stoi. Połączenie teorii oraz praktyki może pomóc zainteresowanym czytelnikom w podejmowaniu życiowych decyzji. Wskazówki dotyczące różnorodnych więzi społecznych rzucają nowe światło na to, co znamy, ale także odsłania aspekty, o jakich istnieniu nie wiedzieliśmy bądź nie jesteśmy ich świadomi. Marián Rojas Estapé analizuje relacje partnerskie, przywiązanie, rolę wychowania oraz jak sobie radzić w toksycznych związkach. Nie są to zero-jedynkowe recepty, lecz wskazywanie potencjalnych czynników uaktywniających negatywne i pozytywne zachowania, a co za tym idzie jak postępować by się ustrzec przed złymi wyborami i dokonać korzystnych. Autorka podpowiada również po jakie lektury sięgnąć, gdy chcielibyśmy pogłębić wiedzę w tym zakresie.

 

 

Premiera:

08.03.2023

 

Za możliwość przeczytania

 książki 

dziękuję: