sobota, 22 września 2018

Odnajdę prawdę


„Kiedyś Cię odnajdę”
Małgorzata Rogala

Jak dobrze można poznać drugiego człowieka? Niektórzy bardzo szybko wyrabiają sobie opinię o nowo poznanej osobie, inni potrzebują czasu, ale czy jedni i drudzy mogą być pewni swoich sądów? Czasem nadchodzi moment kiedy trzeba zweryfikować swoje poglądy, bo mylić się jest rzeczą ludzką, lecz konsekwencje błędu bywają dramatyczne.

Śmierć bliskiej osoby jest ogromnym dramatem i nawet niekiedy upływ czasu nie jest w stanie do końca zabliźnić powstałej rany. Matka Weroniki została zamordowana, jej zabójstwo nigdy nie zostało wyjaśnione, młoda kobieta wciąż nosi w sobie ból po tak wielkiej stracie, ale poukładała swoje życie i jest z niego zadowolona. Jednak jej spokój zostaje zrujnowany wiadomością o kolejnej zbrodni. Olga była najbliższą przyjaciółką i została ofiarą brutalnej zbrodni. Wraca dawny koszmar i pojawia się lęk, że tym razem także zbrodniarz nie zostanie odnaleziony. Kiedyś dziewczyna nie mogła nic zrobić tym razem nie zamierza być obserwatorem. Policyjne śledztwo jej nie zadowala, a prowadzący je Szymon Pawelec nie wie jeszcze jak zdeterminowana jest Weronika. Kto zabił Olgę i dlaczego wybrał właśnie ją? Jaki był motyw? Czy był to ktoś zupełnie obcy czy wprost przeciwnie – znajomy? Policja nie odkłada tego morderstwa ad acta, ale postępy nie są zadowalające. Przyjaciółka zamordowanej postanawia samodzielnie spróbować rozwiązać tę zabójczą zagadkę. Amatorskie śledztwo przynosi wiele spostrzeżeń, lecz też nie przynosi oczekiwanych rezultatów, chociaż czy na pewno?

Czytałam wszystkie książki Małgorzaty Rogali, już pierwsza sprawiła, że zapamiętałam autorkę, a kolejne tylko utrwaliły ją w mojej pamięci. „Kiedyś Cię odnajdę” jest pierwszą z gatunku kryminału, lecz w ogóle nie powinna być postrzegana jako debiut w tej tematyce. Od samego początku powieści czytelnicy dostają to co najważniejsze czyli zbrodnię, zagadkę oraz tajemnice. Kolejne strony i rozdziały przynoszą śledztwo – to profesjonalne i to amatorskie  oraz bohaterów, którzy przykuwają uwagę i sprawiają, że fabuła intryguje oraz nie pozostaje obojętna czytającym. Ta ostatnia pełna jest przypuszczeń i domniemań, dochodzenia są w samym jej centrum, a oś akcji napędzana jest przez kolejne wydarzenia, podkręcające jej tempo. W chwilach kiedy wydaje się, że rozwiązanie jest już na wyciągnięcie ręki okazuje się, iż trzeba będzie jeszcze pogłówkować i wraz bohaterami uważnie przejrzeć to co już wiemy oraz skonfrontować dowody z rzeczywistością. Małgorzata Rogala nie podaje niczego na przysłowiowej tacy, postacie i czytelnicy zmagają się z tym co już wydarzyło się i z tym co dopiero może mieć miejsce, jeśli nie zdarzy się przełom w śledztwie. „Kiedyś Cię odnajdę” to solidna dawka kryminału z dobrze przemyślanym wątkiem obyczajowym oraz co warte podkreślenia z synchronizowaną z motywem warstwą psychologiczną.

Już niedługo pojawia się kolejna książka Małgorzaty Rogali, więc jest na co czekać !