sobota, 28 stycznia 2012

Codzienna magia

"Magia wiedźm"

Claire Arbelet


Słowo wiedźma kojarzy się mało pozytywnie, szczególnie, że określenie to pada najczęściej w kontekście epitetu, podczas kłótni bądź gdy chce się kogoś obrazić. Jakoś męski odpowiednik ma o wiele lepsze konotację, może dzięki powieściom pana Sapkowskiego, a może, że w literaturze, filmie czy też historii rzadko pada ten wyraz. Magia w tym ujęciu nie przychodzi na myśl, a jeżeli już to raczej w negatywnym ujęciu jakim jest urok i to nie z kategorii cechy osobiste. Jednak pierwsze wrażenia mogą być mylące, bo już podtytuł wskazuje co zawiera treść książki, czasem warto zagłębić się w świat, który wydaje się tak mało realny i oddalony od rzeczywistości, by poznać coś nowego.

"Magia wiedźm" to nie księga z zaklęciami, wyjaśniona ta kwestia jest od razu na początku, w ten sposób uniknięto nieporozumień, a czytelnicy, przynajmniej w zarysie, są zorientowani czego mogą dowiedzieć się z lektury, a czego na pewno w niej nie znajdą. W końcu tytuł może wiele sugerować, nawet więcej niż tak naprawdę oznacza. podeszła do tematu czarów z humorem, lecz nie z przymrużeniem oka, przekazując wiadomości stara się zwracać uwagę na ewentualne zagrożenia bądź momenty gdy należy być ostrożnym. Wiele z zawartych informacji śmiało można potraktować w kategoriach porad lub wskazówek, mogących być użytecznymi w życiu codziennym.

Miłość i pieniądze, te dwa pojęcia najczęściej wiążemy z magią, w końcu zaklęcia i czary są pierwszym i ostatnim sposobem przychodzącym na myśl gdy chcemy pozyskać czyjeś uczucie bądź powiększyć swoje finanse, szczególnie gdy w tych dziedzinach się nam nie wiedzie. Claire nie podaje gotowych receptur, dzięki którym portfel zapewni się, a ktoś odwzajemni nasze pragnienia, wskazuje jednak ścieżki, będące pomocne w otrzymaniu to czego pragniemy. Jednakże wiedza z tego zakresu to jedynie wycinek całej zaprezentowanej tematyki, gdyż również znajdziemy informacje dotyczące oddziaływania olejków eterycznych, kamieni, barw oraz metody medytacji. Także tarot ma swój wątek, pozwalający poznać znaczenie jego kart oraz ich interpretację.

"Magia wiedźm" to swoisty poradnik z dziedzin, którymi wiele osób się interesuje, lecz rzadko kto przyznaje się do tego głośno. Dzięki tej książce można zapoznać się z aspektami nas ciekawiącymi lub uporządkować posiadaną wiedzę. Szeroki zakres opracowania pozwala na zaznajamianie się z poszczególnymi tematami odrębnie, chociaż przeczytania całości daje szerszy pogląd na słowa wiedźma i magia oraz odczarowuje je nie tylko z baśniowości, lecz również z negatywnych skojarzeń, zwyczajowo im przypisanych.

Za możliwość przeczytania książki
Dziękuję portalowi nakanapie.pl

31 komentarzy:

 1. Czytam wiele książek w tym temacie, już od kilkunastu lat. Miałam okazje przeczytać także "Magie Wiedźm" i jest to bardzo dobra pozycja zarówno dla osób początkujących, a także tych, które tematykę znają i chcą zgłębiać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zainteresowały szczególnie rozdziały dot. zapachów i kolorów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O makijażu? :) Mnie jednak tarot najbardziej rusza ;)

   Usuń
  2. Nie o makijażu, a o kolorze i jego oddziaływaniu :)

   Usuń
  3. a to jak Cie ten temat interesuje fajna jest książka "Magia koloru dla początkujących" Richarda Webstera

   Usuń
 3. Nie czytałam, ale może być ciekawe. Wiedźmy, magia, czary, zaklęcia- to takie fascynujące. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z tą prawdziwą magią, rzeczywistą. A nie z książek fantasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę napisała osoba, która zajmuje się tym na co dzień ;)

   Usuń
 4. Ja tam zawsze się do tego przyznawałam, że jestem wiedźmą :) Jestem ciekawa czy z książki dowiem się czegoś nowego :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu będzie wiadomo czy było w niej coś nowego :)

   Usuń
 5. Taka książka, z pewnością coś dla mnie, ciekawa recenzja.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest moja, ale już wiem,że w pobliskiej księgarni jej nie kupię.Może to i dobrze, bo ruszę się z domowych pieleszy na podbój rynku i przy okazji coś jeszcze nabędę.Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 6. Czytałam tą książkę i zainteresowały mnie bardzo czakry, kolory ubrań które odpowiadają nastrojowi i te wonne olejki itp ;] Dobra recenzja :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, choć dośc niecodziennie :) Właściwie to chętnie bym po nią sięgnęła

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem niezdecydowana co do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właściwie czemu nie? Przeczytam w najbliższym czasie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja uwielbiam książki o Wiedźmach, ale tych dobrych bardziej niż tych złych :D więc pewnie i tak kiedyś sięgnę po tą pozycję :D Zresztą, może znacznie wcześniej, bo Twoja recenzja naprawdę mnie zachęciła :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Powiem szczerze, że nie słyszałam o tej książce, albo całkowicie zapomniałam, żeby ktoś o tym wspominał ^^ A recenzja kusi... kusi!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli tylko będę miała okazję to przeczytam. Lubie czytać o magii, wiedźmach itd.

  OdpowiedzUsuń
 13. Może kiedyś:) Mam tak długą listę książek do przeczytania, że życia mi nie starczy:)

  OdpowiedzUsuń
 14. A mi słowo "Wiedźma" od zawsze kojarzy się z całkiem niezłym polskim serialem :) A jeśli chodzi o książkę - zapowiada się nieźle :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Tematyka ciekawa, więc czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapowiada się bardzo ciekawie. W każdym razie mnie zaciekawiłaś swą recenzją i chętnie poznam bliżej powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie jestem do końca przekonana. Razem z mamą, mam całą biblioteczkę poświęconą ezoteryce. Czytałam wiele pozycji z tego gatunku i boję się, że nie znajdę w niej niczego nowego, tylko powtórzenie informacji, zamieszczonych w innych, pokrewnych tytułach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książek nie ma się co obawiać, mogą zaskoczyć :)

   Usuń
 18. Raczej nie dla mnie, ezoteryka niezbyt mnie pociąga

  OdpowiedzUsuń