piątek, 12 sierpnia 2011

Gdy spełniają się marzenia ...


"Wycieczka na tamten świat"
Anna Litwin, Siergiej Litwin

Przepis na ekstremalną przygodę życia: przygotuj się starannie wykonując kilkaset skoków spadochronowych, możesz dodać jeszcze do tego lekcje pilotażu, opłać wycieczkę na biegun północny by tam sprawdzić swoją żądzę przygody, potem zgłoś się do odprawy przed lotem i ... twoje życie zmieni się nieodwołalnie.

Tania, z wykształcenia z psycholog, pracuje w międzynarodowym koncernie, odnosi sukcesy i wie jak korzystać z życia. Jeżeli pracuje to na maksymalnych obrotach, dając z siebie wszystko, ale gdy zamierza odpocząć to planuje wakacje w wielkim stylu. W końcu poziom adrenaliny nigdy nie jest na tyle wysoki by nie mógł jeszcze się podwyższyć.
Dima, jej równolatek, marzący o karierze na miarę Pulitzera, lecz w warunkach rosyjskich pozostaje mu szukanie tematu, którym powaliłby świat dziennikarski, no i czytelniczy, na kolana. Na razie jednak wszystkie chwytliwe bądź sensacyjne tematy ktoś inny już odkrył, więc jest jednym z wielu zarabiających na życie piórem. Jednak nie opuszcza go wiara, że gdzieś tam czeka na niego spektakularny sukces dziennikarski.
Igor, gra w karty to jego zawód. Nie, nie jest hazardzistą, chociaż wielu mogłoby tak sądzić. On z karcianych gier stworzył dla siebie sposób na życie. Mógł zostać wielkim naukowcem, odkrywać to co nieznane lub konstruować innowacyjne urządzenia, lecz ze swojej niesamowitej pamięci i genialnym zdolnościom matematycznym stał się zawodowym graczem.

Każdy z tych trzech bohaterów mniej lub bardziej świadomie stał się uczestnikiem "Wycieczki na tamten świat". Jest jeszcze jedna osoba, która ukrywając się w cieniu ma plan wykorzystania pewnego lotu do własnych celów, zgoła nieturystycznych. Ludzie często oceniają po pozorach, a takie podejście łatwo wykorzystać, wystarczy przyciągnąć uwagę do tego co się chce pokazać, by cała reszta umknęła przed oczyma innych. Jeżeli ma się szczęście, to w byciu niezauważonym pomogą inni, to oni staną się celem kontroli, a my niepostrzeżenie zrealizujemy kolejny punkt zadania. Potem wystarczy trochę dymu, ciut materiałów wybuchowych i ... katastrofa lotnicza gotowa. Problem w tym, że nie tak miało być, ale to już szczegół, bo gdy na pokładzie znajduje się dwóch spadochroniarzy, to jeden z nich zabierze ze sobą pasażera "na gapę". A "wycieczkowicze" właśnie rozpoczynają podróż życia, gdzie los, a czasem rosyjska mafia z pospołu z milicją rozdają karty.
Czasem naprawdę powinniśmy uważać na to o czym marzymy, bo może się okazać, że przeznaczenie w dwójnasób spełni nasze pragnienia, a pomysł ze skokami spadochronowymi będzie tylko bladym wspomnieniem spokojnej przeszłości. Życie po takiej "eskapadzie" nigdy już nie będzie takie same, w końcu gdy do gry wchodzi przeznaczenie i ludzka chciwość to każdy scenariusz jest możliwy, nawet ten w którym z poszukiwaczy przeżyć ekstremalnych stajemy się terrorystami poszukiwanymi przez stróżów prawa, służby specjalne i świat przestępczy.

Połączenie sensacji, przygody i sporej dawki humoru sprawia, że czytanie przypomina oglądanie filmu z gatunku tych, gdzie dreszczyk emocji jest stale obecny, a bohaterom kibicujemy w ich perypetiach. Tak naprawdę niczego nie można w tej książce zakładać z góry, ponieważ każde przypuszczenie czy teoria szybko okazują się błędne, zaskoczenie jest stałym motywem opowieści. Czytelnik szybko się przekonuje, że to co niemożliwe ma jak najprawdziwszą rację bytu ...


Za możliwość przeczytania książki Dziękuję portalowi Zbrodnia w Bibliotece i wydawnictwu Oficynka

14 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i dobrze się przy niej bawiłam, więc również polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Juz wcześniej czytałam pozytywne recenzje na temat tej książki i widzę, że ty również ja zachwalasz, więc nie ma rady muszę ją tez osobiście przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. To już druga przychylna recenzja tej książki, jaką czytam...fabuła zapowiada się całkiem fajnie-mam zamiar ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam dość dobre rzeczy o tej książce, ale jakoś wciąż nie mogę się do niej przekonać;) Może kiedyś przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie książkowe niespodzianki fabularne :) Tym bardziej cieszę się, że już niedługo przeczytam książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam o niej niedawno równie pozytywna recenzję i nie powiem, bo mnie książka kusi :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja. Chyba wiem już, co niedługo przeczytam ;-D

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka nie wydawała mi się ciekawa do momentu, kiedy przeczytałam, że niczego nie można się spodziewać, a to ostatnio bardzo rzadki walor książek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Recenzje tej książki mnożą się jak grzyby po deszczu i, podobnie jak Twoja, zachęcają do lektury. Przyznaję, że jestem coraz bardziej przekonana;)

  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pozycja ta bardzo mi się podobała i mialam podobne wrażenia :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Humor, sensacja no i świetni bohaterowie, cóż chcieć więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiem, czy zainteresuje mnie ta książka - ale okładka zwraca uwagę, to na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tym dziele i nadal twierdzę, że przeczytam, jak tylko znajdę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. coś w moich klimatach:) a recenzja, jak zwykle, pełna profeska:)

  OdpowiedzUsuń