czwartek, 15 sierpnia 2013

Tajemnica z przeszłości

"Mroczne tajemnice"
Nora Roberts


Dzieciństwo nie zawsze jest okresem beztroski, w jakim dominują słoneczne dni i zabawa, czasem kończy się nagle, bez ostrzeżenia i możliwości powrotu do szczęśliwych dni. Lata mijają, ale to, co kiedyś miało miejsce wcale nie należy jedynie do przeszłości, wciąż gdzieś pozostaje w tle nie dając o sobie zapomnieć, chociaż na co dzień wydaje się zamkniętym rozdziałem. Życie toczy się z pozoru normalnie, lecz pozostają pytania, na których nie ma odpowiedzi, a ich brak szczególnie dotkliwie jest odczuwany w momentach gdy wspomnienia niespodziewanie wracają ...

Emmitsboro nie wyróżnia się niczym wśród setek małych miasteczek rozsianych po Stanach Zjednoczonych. Miłe i spokojne otoczenie, zadbane domy z białymi płotkami i rabatkami pełnymi kwiatów, uczynni sąsiedzi oraz główna ulica z reprezentacyjnymi budynkami, a za miastem okoliczne farmy, gdzie życie płynie w rytm pór roku i prac w gospodarstwie. Dla kogoś kto kilkanaście lat spędził w Nowym Jorku Emmitsboro mogłoby być szokiem kulturowym, lecz Clare Kimball widzi w nim swój dom. Opuściła go dawno temu, przez lata nie wracała, teraz jednak coś ją popchnęło do powrotu, zostawia za sobą światła wielkiej metropolii na rzecz prowincjonalnej mieściny. Co ma w sobie to miejsce czego nie posiada Big Apple? W tym ostatnim zdobyła sławę i uznanie jako artystka oraz oddanych przyjaciół, ale nadal nie dają jej spokoju wspomnienia i wciąż powtarzające się koszmary. Upływ czasu nie pomógł zapomnieć o dawnych przeżyciach, zresztą jak można puścić w niepamięć moment gdy ukochana osoba odbiera sobie życie? Od śmierci ojca Clare minęło sporo czasu, sprawa ta nie daje jej spokoju, chociaż wszystko przecież jest jasne.

Cameron Rafferty powrócił do rodzinnego miasta by uciec od tego, czego doświadczył w stolicy jako stróż prawa. Jednak okazuje się, że jako szeryf Emmitsboro nie dane będzie mu zostawić zbrodnię za sobą. Mroczna tajemnica miasteczka daje o sobie znać, a w takim miasteczku jest ona bardzo widoczna. Kto może stać się za nią i jaki motyw nim kieruje? Ktoś miejscowy czy przyjezdny? Clare coraz częściej wraca myślami do przeszłości, jej prace odzwierciedlają emocje targające nią. Nawet postronni widzą w nich niepokojące demony, ale czy jedynie śmierć ojca jest ich źródłem? Czasem świadomość spycha niewygodną prawdę w najgłębszy zakamarek umysłu po to by nie raniła. Co wydarzyło się w przeszłości Clare i dlaczego niektórzy myślą, że ma to związek z obecnymi wydarzeniami?

Nora Roberts ma na koncie wiele historii w jakich splata się wątek uczuć z sensacyjnym, podobnie jest i w przypadku "Mrocznych tajemnic". Po raz kolejny autorka umiejętnie splotła elementy dwóch gatunków by stworzyć opowieść, w jakiej nie brak tajemniczego klimatu i mrocznych zagadek do rozwiązania, plan pierwszy nie jest tylko zarezerwowany dla tych dwóch motywów, bo łącznikiem są uczucia bohaterów. Sensacja, romans, nietuzinkowe postacie  i zakończenie, dające pole do popisu dla wyobraźni, sprawiają, iż przy lekturze "Mrocznych tajemnic" na nudę się narzeka.