środa, 9 stycznia 2013

Cena uczuć

"Ostatnia spowiedź"
Nina Reichter


Przypadek, może okazja dana przez los, wcale nie ślepy? Splot okoliczności, miejsce gdzie raczej każdy zajmuje się sobą, a nie innymi, spóźnienie i dwoje ludzi, bez szansy spotkania się w codziennym życiu. Najpierw kilka słów wymienionych, potem wzajemna "lustracja", i rozmowa, na początku błaha, bez szczegółów, ot tak dla zabicia czasu. Potem coś pojawia się, wydaje się, że nic wielkiego, no bo jak - tak szybko i w takich warunkach? Ale jakoś nie daje o sobie zapomnieć, wręcz przeciwnie, kropla drąży dwa serca, nie tak po prostu i nie bez konsekwencji. W codziennym życiu ważne jest przecież co innego, na pewno nie przypadkowe spotkanie jej i jego. Tak bywa, nie raz i nie dwa, zapomina się o tym co wydarzyło się, bo przecież to był tylko nic nie znaczący incydent w życiu dwojga młodych ludzi, zupełnie różnych, bez jakichkolwiek perspektyw na ponowny kontakt. W końcu to jedynie kilka chwil, nie mających znaczenia, chociaż ...

Sława ma w sobie wiele zalet, ale i też swoją cenę, każdy kto poznał ją od tej mniej spektakularnej strony zna ją doskonale. Jednak momenty kiedy popularność, po raz kolejny, uwodzi swoim czarem wynagradza niektórym wszystko, innym wiele, a są i tacy, dla jakich jest jedynie dodatkiem do tego co jest sensem ich istnienia. Bywa ulotna, czasem uciążliwa, ale i niosąca ze sobą niespodzianki, dające coś co wydawało się poza zasięgiem ... Bradin ma uwielbienie tłumów fanów, a zwłaszcza fanek, grono oddanych przyjaciół i wszystko to o czym marzą nie tylko jego rówieśnicy. Młody, bogaty, przystojny, znany i utalentowany. Czy wokalista słynnej grupy muzycznej może nie zostać rozpoznany? Nie, to niemożliwe, przecież jest częstym gościem w telewizji, jego twarz zdobi okładki gazet, a utwory wciąż są w czołówce list przebojów muzycznych. A jednak, Ally widzi w nim zwyczajnego chłopaka, dziewczyna ma całkiem co innego na głowie. Studia, rodzina i życie osobiste są tym, co zaprząta jej uwagę. Niezobowiązująca rozmowa, w czasie nieprzewidzianej przerwy, w podróży nie będzie miał wpływu na przyszłość ... Ale kontakt nie urywa się, niespodziewany telefon i rozmowa z człowiekiem, który miał nic nie znaczyć ... Marzenia są dla innych, bo kierunek ich dróg życiowych został dawno wyznaczony, on jest gwiazdorem, ona młodą kobietą, doskonale wiedzącą, czego od niej oczekuje otoczenie. Lecz jest coś co ich łączy, lecz czy to realne? Jak odrzucić obowiązki na rzecz uczucia i czy ono naprawdę istnieje, może to jedynie iluzja, chwilowe zauroczenie? Jest jeszcze coś, co nie daje spokoju Ally, gąszcz uczuć otacza ją, a tajemnica Bradina wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. W blasku reflektorów uczciwość i miłość, niewyreżyserowane przez agentów, są niemile widziane, liczy się przede wszystkim to czego chcą wielbiciele ... Zdrada ma wiele twarzy, podobnie jak zazdrość, obie uderzają znienacka, raniąc boleśnie w najmniej odpowiednim momencie. Miało być tak pięknie, ale czy będzie ...? Los daje, lecz i odbiera, bez pytania o zgodę, nie wie co to litość, a może jest inaczej niż się wydaje ... Niektóre sekrety nie doszły jeszcze do głosu, pytanie czy kiedykolwiek zostaną ujawnione?

"Ostatnia spowiedź" nie pozostawia obojętnym na czytaną historię. Książka ta zapada w pamięć z każdą przeczytaną stroną. Z motywu, wydającego się banalnym i schematycznym, wyłania się opowieść o ludziach, którzy zostają postawieni w sytuacjach w jakich muszą podjąć nie tylko trudne decyzje, ale przede wszystkim zapytać samego siebie samego czego w rzeczywistości pragną od życia i co są w stanie poświęcić dla marzeń. Autorka nie poszła na skróty, bohaterowie spod jej pióra wyszli wielowymiarowi i niejednoznaczni, mający wątpliwości i dylematy. Na uwagę zasługuje ciekawe poprowadzenie wątków, co pozwoliło uniknąć oczywistości i dało w efekcie wiele zaskakujących rozwiązań sytuacyjnych. Nina Reichter nie napisała książki skierowanej jedynie dla młodych czytelników, wprost przeciwnie każdy może w niej odnaleźć coś dla siebie, przede wszystkim opowiadanie o niespodziewanym i zakazanym uczuciu oraz cenie za jego skosztowanie ...


Wyzwanie E-PIK :)29 komentarzy:

 1. Musze przyznać, że książka podobała mi się, chociaż mam wrażenie, że została napisana przez fankę zespołu Tokio Hotel. Co prawda imiona członków zostały zmienione, jednak cała reszta idealnie pasuje do ich życiorysu. Chodzi mi oczywiścio o te wątki, które wiążą się ściśle z faktami związanymi z karierą zespołu. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam podejrzenie co do TH, ale na to przymykam oko ;)

   Usuń
  2. No mi ksiażkę czytało się dobrze. Swojego czasu sama pisywalam opowiadania o nich i choć nie byłam fanką, to wiele takich opowiadań również przeczytałam. Generalnie wiele motywów, które zostały w nich wykorzystane można spotkać również w tej ksiażce (jak chociażby strzał). Nie mniej jednak stanowiła ona fajną lekturę i przypomniały mi się dzięki niej czasy, gdy lubiłam pisać i robiłam to nałogowo.

   Usuń
 2. ah, kolejna pozytywna recenzja. ta pozycja chyba naprawdę jest godna uwagi. mam nadzieję, że niedługo bedzie mi dane ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwszym rzuceniu na nią okiem, jakoś się nei spodziewałam, że może mnie zainteresować, ale cóż czasem warto dać się zaskoczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja mam ją w planach i z przyjemnością przeczytam, bo te wszystkie recenzje na różnych blogach zachęcają coraz bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa historia, trafiająca do młodszych i starszych :)

   Usuń
 5. Na mnie ksiażka zrobiła bardzo pozytywne wrażenie ,nie mogłam się oderwać

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i w moim odczuciu, to rewelacyjna powieść i czekam niecierpliwie na drugi tom.

  OdpowiedzUsuń
 7. książkę wygrałam w konkursie i już mam ją na swej półce
  w swoim czasie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na półce, to na pewno znajdzie się odpowiedni moment na jej przeczytanie :)

   Usuń
 8. Kolejna pozytywna recenzja. Muszę się za nią rozejrzeć

  OdpowiedzUsuń
 9. Az tak dobrze sie prezentuje ta książka? Zapamiętam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam na nią ogromną ochotę, mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Po tylu pozytywnych recenzjach mam wielką ochotę sięgnąć po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń