wtorek, 29 stycznia 2019

Pozytywne zmiany


„Nie odkładaj życia 
na później”
Joanna Godecka

„Pomyślę o tym jutro”, kilka słów, które często, a czasem ciągle, nam towarzyszą. Czy jest coś złego w odkładaniu spraw na później? Pewnie nie, bo w końcu trzeba mieć hierarchię ważności. Jednak pewne kwestie jakoś  łatwo odkładać, bywa, że w nieskończoność, lecz wiąże się to z niekiedy z negatywnymi emocjami.

Stres, zniechęcenie, codzienność i wiele innych rzeczy sprawia, że zamiast zadowolenia odczuwamy zdenerwowanie, apatię i po prostu zmęczenie. Zapał nie zawsze pomaga w osiągnięciu celów, a czasem zdobycie tych drugich wydaje się nam nieosiągalne. Spirala negatywnych odczuć nakręca się bardzo skutecznie, tak samo jak rezygnacji z tego, co nie tak dawno wydawało się nam osiągalne. Niekiedy sytuacje takie powtarzają się coraz częściej i ingerują w nasze decyzje. Nie ma jednego uniwersalnego poradnika dla każdego, odpowiedniego do wszystkich możliwych okoliczności. Jednak pewne zachowania powtarzają się w określonych warunkach, torpedując plany i zamierzenia. Joanna Godecka w bardzo przystępny sposób wyjaśnia jakie mogą być źródła tego, że wciąż staje coś na przeszkodzie zdobycia tego czego pragniemy. Negatywne myślenie zbyt często gra zbyt dużą rolę w naszym życiu, ale nie tylko ono, wiele zachowań ma podobny efekt, lecz nie rozpoznajemy ich albo nieprawidłowo interpretujemy. Autorka „Nie odkładaj życia na później” punkt po punkcie proponuje nie tyle rozwiązanie problemów co wskazuje możliwe błędy oraz schematy, które utrudniają zdobycie to czego chcemy. Zamiast powtarzanych haseł Joanna Godecka podaje przykłady konkretnych zachowań, czym się charakteryzują, co wnoszą i zabierają z naszej egzystencji oraz ćwiczenia, pozwalające na zmianę nawyków.

„Nie odkładaj życia na później” jest lekturą dla tych, którzy chcieliby zmienić pewne sprawy w swoim życiu lub są ciekawi jak można popracować nad relacjami z otoczeniem. Czternaście rozdziałów zawiera omówienie konkretnych zagadnień jakie możemy zaobserwować, a z którymi nie do końca wiemy jak postępować. Każda część zawiera wyjaśnienia, przykłady oraz ćwiczenia, co pozwala na zaznajomienie się z tym co nas zainteresowało i w razie potrzeby zgłębienie tematu. Autorka w przystępny sposób pozwala zapoznać się z zagadnieniami, wydającymi się łatwymi do przezwyciężenia, ale dla osób mających z nimi problemami wskazówki mogą być pierwszym krokiem na drodze do ich rozwiązania. Joanna Godecka nie obiecuje, że trudności znikną od razu, lecz pokazując potencjalne ich korzenie daje okazję do zastanowienia się nimi.


Książkę przeczytałam dzięki 
uprzejmości
Wydawnictwu MUZA8 komentarzy:

 1. Na pewno ten tytuł zyska uznanie wśród wielu czytelników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być to książka napisana dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto uczyć się z takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś faktycznie dla mnie, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie, nie lubię poradników :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem spasuję, to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo madra recenzja szalenie ważnej pozycji. Tak wiele osób próbuje walczyć z obawami, stresem, samotnością. Cenna jest każda dobra rada. Pozdrawiam serdecznie z perspektywy wieku i doświadczeń :)

  OdpowiedzUsuń