poniedziałek, 13 lutego 2012

Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość ...


"Strażnicy Veridianu. Mrok"

Marianne Curley


Z pozoru zwykli nastolatkowie jakich wiele, ich zajęciem powinna być nauka, zabawa, spotkania z przyjaciółmi, ale dla Isabel, Ethana i Matta to tylko utrzymywanie pozorów dla otoczenia. Prawdziwe życie zaczyna się w momencie gdy nikt postronny nie może ich zobaczyć, naznaczeni misją czasem nawet przed najbliższymi ukrywają kim są naprawdę, robią to dla bezpieczeństwa nie tylko swojego. Chronią innych, przenosząc się w czasie oraz mając do dyspozycji także talenty nadnaturalne, czasem nie pojawiają się one od razu, a oczekiwanie na nie jest długie, szczególnie gdy wydaje się, że przepowiednia mogła dotyczyć kogoś innego niż wskazaną osobę. W końcu przyszły przywódca powinien odznaczać się cechami nadzwyczajnymi, jednak jak do tej pory żadna się nie ujawniła, lecz to nie największy problem Strażników. Minął rok od śmierci zaufanego bogini Chaosu, powoli nadchodzi czas zemsty, a celem jest właśnie trójka nastolatków z miasteczka Angel Fals, oni mają jednak przed sobą kolejne zadania i wydarzenia sprzed roku są tylko dla nich jedynie wspomnieniem, a i teraźniejszość przynosi nowe problemy.

Co ważniejsze: jedna istota czy cała misja? Warto narażać życie kilku ludzi by uratować jeden byt, nawet gdy jest przyjacielem i oddanym sprawie Strażnikiem? A może ofiara nie chce być ratowana? Wiele pytań, ale odpowiedź dla Isabel, Ethana i Matta jest tylko jedna - ratunek, nawet za cenę własnego bezpieczeństwa, a to dopiero początek całej serii kłopotów, bo druga strona również może wpływać na to co już miało miejsce. Kolejna podróż w czasie jest nie tylko wstępem do misji ratunkowej, ale i odkrywaniem tajemnic pochodzenia bliskich. Trzy horyzonty czasowe i dwa światy, pośród nich Strażnicy i Zakon, jedni broniący Ziemi i Veridianu, drudzy oddani bogini zaślepionej przez uczucie zemsty i krzywdy, która zaistniała tylko w jej umyśle. Bohaterowie stają przed trudnymi decyzjami, dotyczącymi ich przyszłości, pomiędzy tymi wyborami powoli kiełkuje również miłość, nie mająca łatwych początków i widoków na przyszłość, w końcu uczucie człowieka i nieśmiertelnego nie jest tym co zdarza się często.

"Strażnicy Veridianu. Mrok" to połączenie opowieści fantastycznej z gatunkiem przygodowym, gdzie fabuła skupia się z jednej strony na klasycznej walce dobra ze złem, a z drugiej strony osią akcji są emocje dotyczące więzów rodzinnych oraz pomiędzy mężczyzną i kobietą. Nie można także zapomnieć o spleceniu świata jaki znamy z tym, o którym istnieniu wiedzą jedynie wybrani, ale mającego wpływ na obie rzeczywistości. Konflikt pomiędzy rozumem i serce oraz obowiązkiem i przyjaźnią to jeden z wątków, który idealnie wpisuje się w motyw główny, dodatkowym plusem są postacie, z wadami i zaletami, a nie idealne istoty. No i same pomysł splecenia w jednej historii podróży w czasie, bóstw, zmagań tych dobrych i złych oraz warstwy obyczajowej, daje ciekawą i wciągającą lekturę.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukateria
oraz wyd. Jaguar

17 komentarzy:

 1. Rozejrzę się za nią, gdy się troszkę uwinę z zaległościami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio nawet mam ochotę na takie książki, więc niewykluczone, że sięgnę i po tę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna ksiażka na wakacje, bo teraz mam dużo zaległości ;] Niezła recenzja ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się interesująco, więc dlaczego by i nie przeczytać. Będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście ciekawe połączenie. Z chęcią zajrzę..:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie się zapowiada, lubię taką fantastykę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię ta serie. wprost nie mogę się już doczekać kolejnego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, muszę ją mieć! :D Świetna recenzja i na bank przeczytam "Strażników" z uwagą ^_^

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się. Ciekawa lektura, choć czasami absurdalna xD
  Fajne przygody na luźny wieczór ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. powieści typu s-f/fantasy bardzo trudno mają mnie do siebie przekonać, dartego w tym przypadku Strażników sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba słyszałam o tej serii, okładka mi się z czymś kojarzy. Bardzo chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamierzam zapoznać się z tą serią, wiele sobie po niej obiecuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z przyjemnością przeczytam. Bardzo dobra recenzja. Często sięgam po fantastykę.

  OdpowiedzUsuń