sobota, 14 września 2019

Październikowa premiera

Premiera
2 października:

 Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, 
które przyćmiły nieznaną historię największej 
katastrofy nuklearnej XX wieku

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej – tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały bezceremonialnie obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach.

Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nawet nie były produkowane w ZSRR, a wcześniejsze nuklearne wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego – aż do teraz.

Takiej książki jeszcze nie było. Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, opowieści o zwykłych ludziach rozgrywają się na tle wyścigu technologicznego. Wstrząsające wydarzenia ożywają na nowo widziane przez naocznych świadków, mężczyzn i kobiety, ofiary i niemych bohaterów.

Przejmujący reportaż, który czyta się jak thriller. Ostateczne świadectwo wydarzenia, które na zawsze zmieniło świat. Opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy. Historia, która jest bardziej złożona, bardziej ludzka i bardziej przerażająca niż wszystkie sowieckie mity.


O północy w Czarnobylu to zwieńczenie ponaddziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.


9 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Zapowiada się interesująca premiera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, kto na pewno będzie zainteresowany tą premierą. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie umie doczekać się premiery. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno będę chciała przeczytać.

  http://www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten temat bardzo mnie interesuje, chciałabym przeczytać powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam kultowy już serial HBO i chyba mi wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Watek spoleczny moze byc ciekawy

  OdpowiedzUsuń