poniedziałek, 12 marca 2012

Głos z zaświatów


"Córka medium"
Alyxandra Harvey

Okładka skojarzyła mi się z fragmentami teledysku do piosenki wykonywanej przez Nicka Cave`a i Kylie Minogue. Kobieca, a raczej dziewczęca, postać unosząca się na ciemnej wodzie pośród lilii wodnych. Obraz ten jest metaforą wydarzeń czy może wskazówką do jakiegoś wątku? Obwoluta w dosyć mrocznym klimacie zapowiada podobną atmosferę czy to jedynie zbieg okoliczności? Chociaż sam tytuł - "Córka medium" wskazuje, że nastrój nie zawsze będzie odmalowany w jasnych barwach.

Wiktoriańska Anglia, w której podziały klasowe są bardzo wyraźne, jednak są ludzie, chcący za wszelką cenę wejść do świata zamkniętego dla nich. Nie ma niczego złego w posiadaniu ambicji i ich urzeczywistnianiu, ale niektórzy zrobią wiele i nie cofną się przed niczym by osiągnąć swój cel. Celeste Willoughby nieobce są właśnie takie dążenia, a właściwie żyje nimi od kilkunastu lat, udaje się jej powoli wspinać po drabinie społecznej za pomocą urody, kłamstw i oszustw. Otoczenie służy kobiecie tylko i wyłącznie po to by pomagać w spełnienie się tej obsesji, a może to niesprawiedliwa ocena? W końcu zdana jedynie na własne siły musi sobie radzić w ciężkim losem, szczególnie, że nie jest sama - ma jeszcze córkę, lecz czy to usprawiedliwia jej upór? Jako medium jest dosyć sławna, w końcu wiele osób chciałoby jeszcze raz ujrzeć, porozmawiać bądź tylko usłyszeć głos tych, którzy odeszli na wieki. Niespodziewanie pojawia się prawdziwy duch, komplikując dotychczasowe układy. Obecność zjawy jest zauważana tylko wyłącznie przez Violet, dziewczynie to nie na rękę no i talent widzenia zmarłych nie chciałby ujawniać, szczególnie, że wie jakby to wykorzystała rodzicielka. Aczkolwiek nieżyjąca Rowena zdaje się mieć tajemnicę, a jedynie córka medium może jej pomóc. Kłopot w tym jak pogodzić kilka spraw równocześnie: granie roli młodej damy, uczestniczenie w seansach, ukrywanie czytania książek i prowadzenia śledztwa?? Niełatwe jest życie dobrze urodzonej panny, nawet gdy jest to teatr pozorów, a to dopiero początek wydarzeń i to czasem dość morderczych...

"Córka medium" nie jest typową powieścią gotycką, chociaż osadzona w czasach jak najbardziej do tego stosownych, zawiera sekrety i oczywiście pojawia się w nadnaturalna postać. Ale autorka w swej książce poszła trochę inną drogą, co nie oznacza, że książka straciła na atrakcyjności. Historia ma o wiele mniej mroczniejszą atmosferę niż może to sugerować okładka, lecz działa to na jej korzyść. Detale z gatunku metafizycznych nie są na pierwszym planie, raczej uzupełniają go, czasem stanowią tło. Kanwa historyczno - kulturowe stanowi dla całej opowieści oprawę, dzięki której czytelnik przenosi się w czasy interesujące i jednocześnie ubarwiające opowieść. Motyw główny stanowi zagadka kryminalna, nie pojawia się od razu, lecz gdy już ukazuje swój zarys jest obecna ciągle. Oplata wszystkich bohaterów, wskazując wiele tropów, ale które okażą się słuszne, a które jedynie są ślepymi uliczkami dostrzega się dopiero w finale. Opowiadanie zaczynające się jak u Dickensa rozwija się w całkowicie innym kierunku niż można by sądzić po początkach, zakończenie również zaskakuje i otwiera, być może, furtkę do kolejnych perypetii Violet. Warto również wspomnieć o pierwszoosobowej narracji, sprawiającej, iż czytelnik śledzi akcję jednocześnie z bohaterką i to jej oczami widzi wszystko co ma miejsce.



Za możliwość przeczytanie książki dziękuję
portalowi
Duże Ka i wyd. Akapit Press

23 komentarze:

 1. Powieść gotycka, czasy wiktoriańskie - ja ją muszę mieć !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gotyk trochę mniej mroczny, ale i tak ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie również brzmi intrygująco, muszę się rozejrzeć za tą książką:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę przeczytałam i mam podobne zdanie na jej temat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem. Może, a nawet prawdopodobnie przeczytam, ale może to trochę zając

  OdpowiedzUsuń
 6. Po pierwsze piękna okładka. Przykuwa wzrok! Po drugie historia w niej zawarta wydaje się być godna uwagi, jednak liczyłam na więcej gotyku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem mniej nie oznacza gorszej opowieści ;)

   Usuń
 7. Lubię akcję w czasach wiktoriańskich, ale natknęłam się już na parę raczej negatywnych recenzji tej książki i sama nie wiem XD Dodatkowo czytałam już jej inne książki i jakoś mnie nie urzekły. Poczekam aż będzie w biblio ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednym się podoba, innym mniej, a najlepiej przekonać się samemu ;)

   Usuń
 8. Nie czytałam tego typu powieści - jeszcze. Ale może się skuszę. Okładka bardzo zachęca, może trochę spodziewałam się innej tematyki [patrząc tylko na okładkę].

  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka nawiązuje do jednego z wątków :)

   Usuń
 9. Zabrzmiało to dość ciekawie, ale też lekko sztampowato - czyżby kolejny romansik paranormalny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romansiku tam mało, a jak już to ze zbrodnią ;)

   Usuń
 10. Czuję się zachęcona. Dopisałam ją do listy:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Eh, jednak mnie do tej książki nie ciągnie :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka jest cudowna, i jeszcze ta wiktoriańska Anglia! Muszę przeczytać, koniecznie, koniecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś średnio ciągnie mnie do tej książki, ale jeżeli będzie okazja, chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Połączenie powieści gotyckiej z wiktoriańską Anglią? Po protu muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę musiała się za nią zabrać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam czasy wiktoriańskie, a co do okładki, to mi na myśl przyszło to samo skojarzenie z tym teledyskiem. Ten motyw Ofelli, oprawa muzyczna i klip - cudo. Wracając do tematu książki, to jak będę miała okazję, to sięgnę, chociaż nie będę jakoś szczególnie za nią latać.

  OdpowiedzUsuń