sobota, 13 kwietnia 2013

Nadzieja umiera ostatnia

"Prawo krwi"
Tess Gerritsen


Uwierzyć innym czy własnej intuicji, która podpowiada, że prawda ma całkiem inne oblicze? Dać sobie spokój i iść dalej czy wciąż wracać do tego co było, w nadziei, iż w końcu odnajdzie się to co jest tak usilnie poszukiwane? Podporządkowanie się przeszłości wymaga wielu wyrzeczeń, a przede wszystkim wciąż od nowa żyje się tym co kiedyś już zraniło, może nawet wielokrotnie. Te ciągłe powroty rozumie jedynie ten, kto sam doświadczył takiej sytuacji. Czasem rodzi się bunt przeciw grzebaniu się wciąż w tym samym, ale i tak to co kiedyś wydarzyło się nie daje spokoju, nie można zapomnieć o tym. Dopóki żyje ostatni świadek istnieje nadzieja, że w końcu zwycięży prawda. Pytanie tylko jaki będzie miała smak? Słodki? Gorzki? ...

Willi zna uczucie jak to jest być dzieckiem legendy. Nie, wcale jej rodzicem nie jest gwiazda filmowa, słynny muzyk albo sportowiec. Kobieta dorastała w huku startujących samolotów oraz wcale nie tak odległym odgłosie wystrzeliwanych pocisków. Dzieciństwo spędziła blisko frontu, wojnę jednak znała jedynie z opowiadań, w jakich główną rolę odgrywał najczęściej jej ojciec - "Dziki" Bill Maitland. Pilot amerykański. To co uczyniło z jego osoby mit przyczyniło się także do jego śmierci. Ale w to ostatnie nie wierzy jego żona, a córka pomaga jej w walce o odkrycie prawdy. Dwadzieścia lat ciągłego zadawania pytań, zamykania drzwi tuż przed nosem, wchodzenia przysłowiowym oknem, a wszystko po to by dowieść, że to, co podano do oficjalnej wiadomości nie odpowiada temu co faktycznie miało miejsce. Jak długo można prowadzić tę nierówną "rozgrywkę"? Tak długo jak starczy sił, bo podobno nadzieja umiera ostatnia. Willi wie, że czasu coraz mniej, a ktoś dla niej najważniejszy ma go jeszcze mniej. Jest jeszcze jedna szansa, do tej pory nie brana pod uwagę - powrót do miejsca gdzie wszystko się rozpoczęło, ale czy i zakończyło?

Co kryje wietnamska dżungla? Kłamstwo, prawdę, zdradę czy śmierć? A może wszystko naraz? Obcy kraj, brak sprzymierzeńców i przeciwnicy, którzy ukrywają swą twarz, ale ich zamiary wprost przeciwnie - są aż nadto jasne. Komuś nie podoba się krucjata Willi i jej matki, kim jest ta osoba? Kto jest wrogiem, a kto sprzymierzeńcem? Guy Barnard do jakiej kategorii zalicza się? Pierwszej? Drugiej? Coś ukrywa przed Willi ...

Tess Gerritsen tym razem splotła wątek poszukiwania prawdy i kogoś bardo bliskiego, choć jednocześnie dalekiego. Dorosłe dziecko, dawna tragedia i dzień dzisiejszy, w jakim spotyka się przeszłość z przyszłością. Tak jak w innych książkach tej autorki, czytelnik podąża wraz z bohaterami kręta drogą, na jakiej jest niejeden zakręt, by odkryć tajemnicę. Zakończenie okazuje się wcale nie tak oczywiste jak wskazywały sugestie, a te łatwo mogą zaprowadzić w ślepą uliczkę ...Za możliwość 
przeczytania książki
dziękuję wyd. Mira27 komentarzy:

 1. Dlaczego w swoich postach nie wyrażasz opinii na temat przeczytanej książki? Same opisy fabuły w twoim wykonaniu są bardzo dobre, ale czegoś mi w tych postach brakuje. Nie wiem w końcu czy mam kupić opisaną przez ciebie książkę, czy nie. Brakuje mi jakiejś osobistej opinii.
  To nie jest hejt, przepraszam jeśli tak to odczułaś. Po prostu chciałam się wypowiedzieć.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zasadę - nie oceniam,a jeżeli piszę o książce to znaczy, że podobała mi się ;)

   Usuń
  2. ok, w porządku. Dzięki za odpowiedź;)

   Usuń
 2. To było moje pierwsze spotkanie z autorką i powiem szczerze, że jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze do niedawna zupełnie się autorką nie interesowałem, ale ostatnio - po tych wszystkich opiniach - coraz mocniej się zastanawiam nad sprawdzeniem cóż takiego potrafi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej sprawdzić n "własnej skórze" :)

   Usuń
 4. Książka już za mną i bardzo pozytywnie ja wspominam. Jak do tej pory nie zawiodłam się zresztą ani razu na twórczości Gerritsen.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gerritsen, jeśli mogę tak powiedzieć, po przeczytaniu dwóch książek. ;)
  po tę też na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już książkę tej autorki i tę jeż planuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam, to było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, całkiem udane. Na pewno sięgnę jeszcze po jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świeżo po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż odkryłam nową, interesującą autorkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam twórczość Tess, mam parę jej książek na półce i mam nadzieję, że ta również do nich dołączy!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki. Poszukam jej w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma na swoim koncie wiele interesujących książek :)

   Usuń
 11. Ja bym się skusiła na całą serię:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka bardzo popularna ostatnio, co mnie cieszy nie ukrywam. Nie czytałam, że pisarka znana mnie i to nie z jednej lektury. Wiem czym zaskakuje, a czym trochę mniej działa na czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 13. lubię pióro Gerritsen, choć z jej książkami ostatnio coś mi nie po drodze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Podobała mi się ta książka :D Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń