wtorek, 18 września 2012

Przeszłość w teraźniejszości

"Kamienny żagiel"
Ake Edwardson


Jaki wpływ ma przeszłość na przyszłość? Czyny rodziców wpływają na potomstwo czy też każdy jest kowalem swojego losu? Pomiędzy tym co było i tym co jest istnieje związek, odczuwalny, chociaż nie zawsze widoczny.

Axel Osvald wyrusza w podróż do Szkocji i po kilku dniach urywa się z nim kontakt. Dla policji to za krótki okres czasu by oficjalnie podjąć poszukiwania, ale dla najbliższych wprost przeciwnie. Niecodzienna podróż i powód za nią stojący nie pozwalają zadowolić się uspokajającymi słowami, stają się za to motorem działania. Więzy, mające swe źródło w przeszłości mogą być w takim momencie bardzo pomocne. Erik Winter jak przez mgłę pamięta lato sprzed dwudziestu lat i wakacyjne uczucie, jednak gdy zwraca się do niego z prośbą o pomoc jego ówczesna dziewczyna wspomnienia wracają. Trudno jest odmówić prośbie osobie z jaką kiedyś łączyło uczucie, szczególnie, że cała sprawa wydaje się dość niecodzienna. Ponad sześćdziesiąt lat wcześniej zaginął młody rybak, niespokojne czasy, niespokojne morze i wojna sprzyjały takiemu wydarzeniu, w jaki sposób wiąże się z teraźniejszością? Komisarza Winter rozpoczyna swoistą podróż w czasie i nie tylko on, także ludzi z jego otoczenia zaczynają wracać do tego co było. Szkocka ziemia i morze kryje wiele tajemnic, w tym jedną ważną dla Osvaldów, kiedyś pochłonęły one Johna, teraz Axela, dlaczego ten drugi zdecydował się na tę wyprawę?


Resztę recenzji do przeczytania tutaj

 Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi dlaLejdis.pldlaLejdis.pl
 
 
 
Baza recenzji Syndykatu ZwB

12 komentarzy:

 1. Mam tę książkę na półce. Nawet zaczęłam ją czytać, ale w pewnej chwili musiałam przerwać. Teraz z podwójną chęcią do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę zacząć od pierwszej części, ale myślę, że książka ma szansę mi się spodobać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam od kolejnej i nie było problemu z "wejściem" w serię, również serial powstały na motywach cyklu jest świetny :)

   Usuń
 3. Wydaje się bardzo klimatyczna :)Kiedyś czytałam "Ogród kości" Tess Gerritsen, gdzie przeszłość mieszała się z teraźniejszością i bardzo mi się to podobało, stąd jestem pewna, że Ake Edwardson też przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę inna historia niż z "Ogrodu kości", ale równie intrygująca

   Usuń
 4. n Dzisiaj przeglądałem "czarne serie" w Empiku. Jutro wybieram się na zakupy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria różnorodna, ale na pewno ciekawa :)

   Usuń
 5. Twórczość Ake Edwardsona muszę koniecznie poznać !!!

  OdpowiedzUsuń