czwartek, 21 marca 2013

Wciąż aktualna klasyka

"Duma i uprzedzenie"
Jane Austen


Lista BBC to wiele ponadczasowych lektur, chociaż niektóre tytuły zamieniłabym na inne, ale wiadomo, że każdy ma swoje preferencje i "dogodzenie" każdemu jest niemożliwe. Co najmniej kilka pozycji jest bezspornych, a wśród nich "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, dla części znana właśnie z telewizyjnej adaptacji lub kinowej ekranizacji. Jednakże wszystko zaczęło się od książkowej wersji wydanej w tysiąc osiemset trzynastym roku czyli równo dwieście lat temu, która nie straciła na aktualności pomimo upływu czasu. Jak się okazuje ludzie aż tak bardzo nie zmienili się na przestrzeni dwóch wieków jak można by przypuszczać, oczywiście obyczaje przeszły rewolucję, mniejszą bądź większą, lecz pewne cechy nadal nie są rzadkością. Wbrew pozorom aż tak bardzo nie różnimy się od postaci książkowych, niejednego Pana Benneta czy też Pana Darcy`iego spotkaliśmy w swoim życiu, a kobiety takie jak Panie Bennet czy też Lady Katarzyna de Bourgh również nie są unikatami. Co więc ma w sobie "Duma i uprzedzenie", że nadal tak chętnie jest czytana?

Podobno rodziny się nie wybiera, bo jeżeli by istniała taka możliwość to Elżbieta Bennet zamieniałaby część swojej i to nieraz. Cztery siostry, w tym trzy młodsze, rodzicielka, mająca na uwadze jak się wydaje jeden cel w życiu - zamążpójście córek i ojciec, który stara się jakoś przeżyć w tym familijnym chaosie. A to jedynie codzienność, mająca nabrać jeszcze większych rumieńców za sprawą nowo przybyłych kawalerów - Bingleya i Darcy`iego. Jakby tego było mało do Meryton, pobliskiego miasteczka, przybywa pułk milicji, czyli ... kolejni, ewentualni, kandydaci do rąk panien Bennet. Na tym nie koniec kłopotów, bo właściwa akcja dopiero nabiera rumieńców, emocje zaczynają brać górę nad rozsądkiem, uczucie zaczynają kiełkować, a tytułowe - duma i uprzedzenia ujawniają się w pełnej krasie. Panny Bennet znajdują się w centrum zainteresowania, czasem większego niż chciałyby i czasem przyjmowanego aż nazbyt chętnie. Nie wszyscy są zadowoleni z takiej sytuacji, niektórzy widzą więcej niż inni powinni dostrzec, w szczególności Elżbieta zdaje sobie sprawę co faktycznie ma miejsce. Niestety nie wszystko toczy się tak jakby to życzyłaby sobie Pani Bennet, ale niekiedy szczęście, bądź raczej czyjaś pomocna dłoń i zasobna kieszeń, pozwalają zażegnać kłopoty. Czy Darcy faktycznie jest tak dumny jak widzi go Lizzy, a ona tak uprzedzona jak wydaje się jemu? Okazji nie zabraknie by mogli się o tym przekonać ...

O "Dumie i uprzedzeniu" można pisać długo, wielu znajdzie w tek książce coś dla siebie, na pewno nie brak w niej dobrej obserwacji charakterów ludzkich, wad i zalet oraz detali, pozostających wciąż aktualnych. Romans czy powieść społeczno - obyczajowa wyszła spod pióra Jane Austen? Na pewno uczucia grają dużą rolę, one są osią fabuły, lecz detale związane z obyczajowością są równie ważne. Oba elementy splatają się tworząc barwną mozaikę w jakiej również swoje miejsce ma humor, satyra oraz celne spostrzeżenia dotyczące ludzi. Klasyka, wcale nie z przymrużeniem z oka, w jakiej odbija się człowiek taki jaki był, jest i pewnie będzie.


34 komentarze:

 1. Aż wstyd się przyznać, jeszcze nie miałam okazji przeczytać "Dumy..." lecz film już za mną. Mam nadzieję, że książka mnie nie rozczaruje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie czytałam, ale ochotę mam ogromną by to zrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam w oryginale. Warto przeczytać, to klasyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, czytałam. ;) I bardzo miło wspominam tę lekturę. Przykładam się także do innych książek tej autorki :)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze przyjemności zapoznać się z tym klasykiem, ale z pewnością kiedyś to zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie czytałem. Wstyd się przyznać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Klasyka!! Austen nie da się nie lubić:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię czytać klasyki. Wolę oglądać ich filmową wersje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna z moich ulubionych książek, a mini serial BBC z 1995 roku, to istny majstersztyk gry aktorskiej, polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I książka i ta wersja ekranizacji ma swoje miejsce na regale :)

   Usuń
 10. Czytałam kilka książek Jane Austen, ale jakoś nie umiem się do niej przekonać. Jej bohaterki są dla mnie za sztywne i zbyt górnolotnie się wyrażają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem zależy dużo od tłumaczenia, no a język też "ciut" zmienił się przez ostatnie dwieście lat ;)

   Usuń
 11. Czytałam, lubię klasykę. Bardzo mi się podobała

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałem i nie oglądałem ale mam zamiar nadrabiać listę BBC więc myślę, że na "Dumę i uprzedzenie" przyjdzie czas. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też jeszcze zostało co nieco do nadrobienia z listy BBC :)

   Usuń
 13. przeszukując pamięć zastanawiam się czy ją czytałam i nie mogę sobie przypomnieć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można jeszcze raz sięgnąć po ten tytuł :)

   Usuń
 14. Dopiero niedawno przeczytałam Dumę i uprzedzenie i była to pierwsza książka Jane Austen którą przeczytałam, a już jestem jej wielką fanką:) Uwielbiam tę książkę ^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Widziałam film, na książkę też mam wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. filmu widziałam niestety tylko kawałek :( ale mam ogromną ochotę go obejrzeć w całości, nie mówiąc o tym, że na książkę ochotę mam jeszcze większą :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam jej, ale myślę, że prędzej czy później wpadnie w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń